Gazan kaistalla marraskuussa uutistoimisto AFP:n tiloihin tehdyn iskun takana oli todennäköisesti Israel, useiden kansainvälisten medioiden yhteistyössä tekemä selvitys osoittaa.
Forbidden Stories -järjestön johtamaan selvitysryhmään kuului noin 50 toimittajaa 13 mediasta, mukaan lukien AFP:stä ja brittilehti The Guardianista. Ryhmä selvitti neljän kuukauden ajan toimittajiin kohdistuneita iskuja.

Uutistoimiston henkilökunta oli evakuoitu rakennuksesta. Iskusta ei aiheutunut henkilövahinkoja.
Rakennuksen parvekkeelle jätetty kamera kuitenkin jatkoi suoraa lähetystä. Selvityksessä käytettiin kamerasta saatua kuvamateriaalia. Lisäksi hyödynnettiin kuvia iskun jälkeisistä hetkistä ja satelliittikuvia.
Viiden konsultoidun asiantuntijan mukaan vauriot johtuivat todennäköisesti panssarivaunusta, joita on käytössä konfliktin osapuolista vain Israelilla.
Israelin armeija on sanonut, että rakennus ei ollut sen kohteena ja että rakennuksen vauriot saattoivat johtua toisen iskun aiheuttamasta paineaallosta tai sirpaleista. Kesäkuussa armeija sanoi, että tapausta tutkitaan.

