Myös Yhdysvaltain kotimaan turvallisuusviraston (DHS) kerrotaan joutuneen hallintoon kohdistuneen mittavan kyberhyökkäyksen kohteeksi, kertoo muun muassa yhdysvaltalaislehti Washington Post nimettömiin lähteisiin viitaten.
Aiemmin hyökkäyksen on kerrottu kohdistuneen myös valtiovarainministeriöön ja kauppaministeriöön. Washington Postin mukaan hyökkäyksien takana olisi Venäjän hallinto.
Lehden mukaan viranomaiset ovat arvioineet, että uhriksi joutuneiden toimijoiden määrän uskotaan kasvavan ja joukkoon liittynee myös lisää yksityisiä yrityksiä.
DHS:n vastuulla on maan suojeleminen niin perinteisiä kuin verkkohyökkäyksiäkin vastaan.
Yhdysvallat myönsi sunnuntaina, että maan hallinnon tietojärjestelmät ovat olleet kyberhyökkäyksen kohteena. Asiasta kertoi muun muassa uutistoimisto AFP.
Washington Postin mukaan DHS:ään kohdistuvasta hyökkäyksestä kertoi ensimmäisenä uutistoimisto Reuters, joka kertoi yhdysvaltalaislehti Hillin mukaan aiemmin ensimmäisenä myös samaisen kyberhyökkäyksen uhriksi joutuneista ministeriöistä.
DHS ei vahvistanut iskua suorasanaisesti
Hillin mukaan DHS:n edustaja Alex Woltornist ei vahvistanut virastoon kohdistunutta hyökkäystä suorasanaisesti. Sen sijaan hän kertoi Hillille viraston olevan tietoinen murrosta kertovista raporteista ja tutkivan parhaillaan asiaa.
