Viime vuosikymmenen lopun pilottiversiostaan perusteellisesti uudistunut jääkiekon Champions Hockey League on päällisin puolin siisti paketti.
Peli- ja joukkuemäärää on karsittu seurattavuuden helpottamiseksi. Tuotteen visuaaliseen ilmeeseen on kiinnitetty huomiota riisumalla joukkueiden risuaitamaisista pelipaidoista mainokset minimiin.
Mikä tärkeintä, osallistuvilla seuroilla on pureksittavanaan porkkanaa riittämiin. Palkintorahaa on jaossa uskottavan paljon.
Pelillinen ensivaikutelma liigasta on Suomessa myönteinen, kiitos myötätuulessa kiitävän Bluesin. Espoolaisjoukkueen peleissä on ollut intensiteettiä yleisön innostusta myöten.
Ei ole lahjahevosta suuhun katsominen. Mitä liigan mahdollisuuksista kertoo se, että Euroopan katsojamagneetin Bernin kotipeleissä halli on ollut puolityhjä? Tai oletetaan, että Blues pelaisi CHL-lohkopelejä kovia venäläisjoukkueita vastaan. Kuinka paljon lehtereille olisi tunkua? Venäjän KHL-joukkueiden hiljattainen visiitti Tapiolassa ei sytyttänyt meikäläisiä.
CHL:n yleinen näkyvyyskään ei Suomessa ole paras mahdollinen. Pelit ovat suurimmaksi osaksi maksullisen kanavakortin takana. Kynnys liigan seuraamiseen muun urheilutarjonnan puristuksessa on kohtalaisen korkea.
CHL:n tulevaisuudesta kolmen vuoden sopimuskauden päätyttyä on paha sanoa mitään kuolematonta. Liigan aito selkäranka on maanelikko Ruotsi, Suomi, Venäjä ja Tshekki. Näissä maissa valmiiksi käännytettyjä kiekkofaneja riittää. Muualla Euroopassa kiinnostus on kohteliaan välinpitämätöntä, jos sitäkään.
CHL on Sveitsissä majaansa pitävän Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n luomus. Sveitsiläistä rahaa on pelissä paljon. Jos innostus liigaan on pankkimaassa pakkasen puolella, Mestarien liiga alkaa lahjahevosen sijasta muistuttaa Moolokin kitaa. Sinne ei epävarmassa yleismaailmallisessa taloustilanteessa tee mieli lappaa yhtään ylimääräistä.
Kirjoittaja: Reima Rautiainen, STT:n urheilutoimittaja.
MTV3.fi:n toimitus kysyi medialta mielipidettä jääkiekon Champions Hockey Leaguesta. Maikkarin netissä julkaistaan viikoittain toimittajien mielipiteitä tuoreesta tulokkaasta eurooppalaisissa kaukaloissa.
Lue myös:
Kansa rakastaa euroja, ja ehkä myös CHL:ää
(MTV3)