Ensimmäinen vaikutelma jääkiekon Mestarien liigasta oli, ettei voi olla totta. Puhdas jää, ilmoituksista riisutut pelipaidat ja kaukalon laidoista puuttuvat parin metrin tilkkutäkkimainokset. Silti CHL:n uutisoinnissa pyörivät sadat tuhannet eurot osallistumisesta, voitetusta otteluista ja koko sarjan kuittaamisesta.
Oulun Kärppien ja Magnitogorskin kohtaaminen Raksilassa oli ensimmäinen mittari. Puitteet olivat komeat, mutta entäs yleisö ja suomalaisittain erittäin myöhäinen alkamisaika, illalla puoli yhdeksän. Halli oli täynnä ja Kärppä-fanit hulluina.
No, Espoossa tulisi lunta porstuaan ja halli kaikuisi tyhjyyttään. Mitä vielä. LänsiAuto-areenakin veti täyteen, kun Blues ja HV71 kohtasivat.
Se onkin yhden voittomaalin arvoinen kysymys, vetääkö CHL todella näin hyvin kiinnostusta puoleensa, vai onko Suomessa nyt tavallista suurempi tilaus kansainväliselle seurajääkiekolle.
Magnitogorsk oli täynnä puolituntemattomia venäläisiä ja tshekkejä, mutta silti se kiinnosti. HV71:n aiheuttaman innostuksen vielä ymmärtää, kun vastassa oli joukkue Ruotsista ja siinä mukana annos suomalaisia huippupelaajia.
CHL tuli joka tapauksessa ryminällä suomalaisiin halleihin, lehtien palstoille, internetiin ja olohuoneisiin. Valtavaa markkinointikoneistoa ei voi väheksyä, eikä huimia eurokasoja. Kansa rakastaa suuria palkintoja ja niistä puhumista.
Jos euroja riittää jaettavaksi myös tulevina kausina, niin CHL:lle voi hyvin antaa elinaikaa. Vanha Euroopan liiga kuoppautui kaikessa hiljaisuudessa, mutta tätä uusinta hanketta Kansainvälisellä jääkiekkoliitolla ei ole varaa painaa mullan alle. Alku näyttää hyvältä.
Kirjoittaja: Heikki Miettinen, Helsingin Sanomien urheilutoimittaja
MTV3.fi:n urheilutoimitus kysyi medialta mielipidettä jääkiekon Champions Hockey Leaguesta. Maikkarin netissä julkaistaan viikoittain toimittajien mielipiteitä tuoreesta tulokkaasta eurooppalaisissa kaukaloissa.
Lue myös:
(MTV3)