Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

McLaren ei kuunnellut rengasfirman neuvoa?

Lewis Hamilton jumissa, kuva: Clive Mason/Getty Images
Lewis Hamilton jumissa, kuva: Clive Mason/Getty ImagesGetty
Julkaistu 08.10.2007 11:57(Päivitetty 08.10.2007 18:09)

Lewis Hamiltonin keskeytys formula ykkösten Kiinan GP-kilpailussa Shanghaissa olisi ollut vältettävissä, jos talli olisi kuunnellut MM-sarjan rengasvalmistajan Bridgestonen neuvoja. Rengasfirma ei ole vahvistanut tietoa.

Yksi rengasfirman työntekijöistä paljasti englantilaiselle Guardian-lehdelle, että he neuvoivat McLarenia pyytämään Hamiltonin varikolle toiselle pysähdykselle kaksi kierrosta aiemmin.

McLaren-talli pyysi MM-sarjaa johtavan britin sisään kierroksella 31. Hamiltonin auton renkaat olivat siinä vaiheessa niin loppu, että hän ajautui varikkosuoralle kääntyessään ulos radalta, kun renkaissa ei enää ollut pitoa. MM-sarjaa johtava Hamilton joutui keskeyttämään kilpailun, ja MM-tittelin ratkaisu siirtyi kauden päättävään Brasilian GP-kilpailuun.

Hamiltonilla oli selviä vaikeuksia auton hallinnassa renkaiden pidon kadottua jo aiemmin. McLaren kuitenkin jahkaili päätöstä kutsua Hamilton sisään, koska talli halusi varmuuden, että nopeasti vaihtuvassa säässä Hamilton saa oikeat renkaat loppukisan ajaksi. Talli halusi myös varmistaa, ettei Hamiltonin tarvitse tulla enää kisan lopussa kolmatta kertaa varikolle.

- Minusta me emme tehneet mitään suurta virhettä, eikä myöskään Lewis. Rata oli vain paljon kuivempi kuin varikkosuoran sisääntulo, McLarenin tallipomo Ron Dennis kertaili brittilehdelle.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Coulthard ymmärtää Hamiltonin virheenRäikkönen harmittelee "ihmehämärää hommaa"Hamiltonia ei päästetty varikolle ajoissaKenen syy?Kiinan GP:n lehdistökatsaus: Tuhlaajapojan ylimielisyys kostautuiKiinan GP:n lehdistökatsaus: Tuhlaajapojan ylimielisyys kostautui
Kiina 2007

Tuoreimmat aiheesta

Kiina 2007
  • 12.10.200719:55
    Kiina 2007

    Coulthard ymmärtää Hamiltonin virheen

  • 09.10.200720:31
    Japani 2007

    Räikkönen harmittelee "ihmehämärää hommaa"

  • 09.10.200710:30
    Kiina 2007

    Hamiltonia ei päästetty varikolle ajoissa

  • 09.10.200710:04
    F1

    Kenen syy?

  • 08.10.200718:59
    Kiina 2007

    Kiinan GP:n lehdistökatsaus: Tuhlaajapojan ylimielisyys kostautui