Ron Dennis vakuutteli Kiinan GP:n jälkeen, ettei Lewis Hamiltonin sensaatiomainen ulosajo Kiinassa ollut kenenkään vika. Ei pidä paikkaansa. Suurin syyllinen ei löydy Hamiltonin auton vaan Ron Dennisin kylpyhuoneen peilistä.
Jos tästä F1-kaudesta tehtäisiin elokuva, ei Renny Harlinin Driven olisi enää epäuskottavien elokuvien luokassa yhtään mitään. Todellisuus on niin paljon tarua ihmeellisempää, että jos joku olisi keksinyt tällaisen juonen, ei moni pitäisi sitä enää uskottavana.
Uskomaton klassikko. F1-kausi 2007 on juuri niitä, joista kliseet syntyvät. Täynnä mitä käsittämättömimpiä käänteitä ja draamaa viimeiseen kisaan asti. Kiitos siitä kuuluu Lewis Hamiltonin ensimmäiselle tulokasmaiselle virheelle.
Hamilton ajoi kankaille kuluneilla renkaillaan varikolle, mutta auto ei yllättäen kääntynytkään, vaan ajautui soralle, jonne se tällä kertaa myös jäi. Traktorikyyti kun ei enää Nürburgringin jälkeen ole ollut sallittua.
Hamiltonin kokemattomuus näkyi ensimmäistä kertaa. Kuivalta ajouralta märälle varikkotielle ajanut britti ei osannut odottaa, että pito olisi niin huono. Hän sanoi, ettei nähnyt peileistään, miten lopussa renkaat olivat.
Hamilton olisi kuitenkin voinut ajaa varikolle varmuuden vuoksi huomattavasti hitaammin: Pysähdyksellään hän olisi joka tapauksessa menettänyt yhden sijan, mutta ei edes 15 sekuntia normaalia pidemmällä stopilla kahta sijaa! Eroa neljäntenä olevaan Heidfeldiin oli 43 sekuntia, kun normaalin mittaiseen pysähdykseen kului kaikkiaan noin 25 sekuntia ylimääräistä. Heidfeldin edelle palaaminen ja sijan pitäminen maaliin asti olisi riittänyt mestaruuden varmistamiseen.
Uskallan väittää, että Räikkönen, Alonso ja Michael Schumacher olisivat välttyneet samalta inhimilliseltä virheeltä kokemuksensa avulla. Kysymys kuuluu silti: kenen vika?
