Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Max Verstappen jysäytti seinään virtuaali-Le Mansin johtopaikalta – kertoi turhauttavan tiedon tapahtumista

xpbimages.com
Julkaistu 14.06.2020 08:33
Toimittajan kuva

Ville-Veikko Valta

ville-veikko.valta@mtv.fi

veksiveksi

F1-tähti Max Verstappenilla oli kosolti epäonnea matkassa, kun hän täräytti seinään viime yönä Le Mansin 24 tunnin kilpailun virtuaaliversiossa.

Kisaa oli ajettu kymmenen tuntia, kun Team Redlinen riveissä Lando Norrisin, Greger Huttun ja Atze Kerkhofin kanssa ajanut Verstappen osui seinään ja joutui valuttamaan auton varikolle korjaukseen.

Verstappen luovutti samalla ohjakset Kerkhofille, jonka mahdottomana tehtävänä oli alkaa kuroa takaisin kiinni eroa kärkeen.

– Uskomatonta…  Johdimme kisaa kymmenen tunnin jälkeen, ja sitten se päättyy tuosta vain, Norris tviittasi.

– Peli bugittaa ja se on melko lailla siinä. Me jatkamme kuitenkin taistelua ja katsotaan, mitä voimme tehdä.

Lopulta Redline päätti kuitenkin lyödä pyyhkeen kehään ja luovuttaa kisan.

Verstappen vahvisti, että kolari seinän kanssa johtui pelin teknisestä ongelmasta. Simulaattori jäätyi ratkaisevalla hetkellä.

– Valitettavasti emme voineet hallita sitä, mitä meille tapahtui tänään. Joka tapauksessa iso kiitos tallikavereilleni ja insinööreille kulissien takana, Verstappen tviittasi.

Teknisistä ongelmista kärsi myös F1-legenda , jonka autosta loppui polttoaine virtuaalipelin epäkohdan eli bugin vuoksi.

Fernando Alonso

Rubens Barrichellon ja kahden ammattipelaajan Olli Pahkalan ja Jarl Teienin kanssa samassa autokunnassa ajanut espanjalainen lähti polkemaan pettymystään pyörän satulassa.

– Tämä on mukava ilta lähteä pyörälenkille. Ei ollut sellainen 24 tunnin kisa kuin toivoimme, Alonso totesi Twitterissä.

– Se oli yhdistelmä inhimillistä virhettä ja pelin bugia, jotka laittoivat meidät hankalaan tilanteeseen. Kilpailujohto antoi meille rangaistuksen, kun olimme varikolla, mikä on aika epätavallista, eikä peli antanut lupaa suorittaa rangaistusta kierrosta myöhemmin, hän selvensi tilannetta.

Alonson autokunnan kisa pääsi lopulta kuitenkin jatkumaan, ja espanjalainen kutsuttiin takaisin ohjaimiin kesken lenkkeilyn. Kätevä sauma paluulle tuli, kun peli jouduttiin keskeyttämään hetkellisesti tietoteknisten ongelmien vuoksi.

Mahdollisuudet voittoon ovat kuitenkin jo menneet.

Kilpailu on tätä kirjoittaessa yhä kesken ja päättyy Suomen aikaa kello 16.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Ferrari-kuljettajalle rajua tukkapöllyä – Verstappenin "raivoihinsa" saanut George Russell ihastutti: "Mestariteos"F1-lehdistökatsaus: Lewis Hamiltonin viimeiset sanat kolahtivat täydellä ironialla mestarin omaan nilkkaanRed Bullilta kuultiin poikkeuksellinen viesti tv-lähetyksessä – FIA-pomo: "Se oli itse asiassa jo mielessäni"Kimi Räikkösen F1-tiimin sähellys päätyi tv-lähetykseen – erikoiselle varikkokömmähdykselle löytyi nyt selitysFernando Alonson kisalle nolo loppu – 24 tunnin Le Mans -rypistys suomalaiskuskin kanssa päättyi ”inhimillisen virheen ja pelin bugin takia”F1-lehdistökatsaus: Max Verstappen jätti isänsäkin sanattomaksi
MoottoriurheiluF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Moottoriurheilu
  • 20:15
    MM-ralli

    Sami Pajari taistelee voitosta – MM-rallipäivä päättyi täpärästi

  • 19:07
    MM-ralli

    Sébastien Ogier älähti: "WRC tietää, miten juhlia mestaria"

  • 16:02
    MM-ralli

    EK7: Voi ei, Sami Pajari – tilanne MM-rallin kärjessä kääntyi

  • 15:29
    MM-ralli

    EK6: Yllättäjäkuskille karmea takaisku – Sami Pajari nousi kärkeen

  • 11:33
    MM-ralli

    Sami Pajari voittotaistelussa Saudi-Arabiassa – "Hyödytään lähtöpaikasta"