Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen ja Red Bull asettivat mediajätin boikottiin – tämä tähtitoimittajan lausunto oli tallille liikaa

Max Verstappenin lausuntoja ei kuulla Sky Sportsilla tänä iltana ajettavan Meksikon GP:n jälkeen.
Max Verstappenin lausuntoja ei kuulla Sky Sportsilla tänä iltana ajettavan Meksikon GP:n jälkeen.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 30.10.2022 18:18
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

ESPN kertoo, ettei Max Verstappen suostu Meksikon GP:n yhteydessä puhumaan brittiläiselle Sky Sportsille. Aika-ajoista alkaneen boikotin on määrä jatkua GP-viikonlopun päätökseen saakka, ja boikotin syyksi kerrotaan tähtitoimittaja Ted Kravitzin lausunnot viikko sitten ajetun Yhdysvaltain GP:n yhteydessä. Koko Red Bull -tallin kerrotaan ottavan osaa boikottiin.

LUE MYÖS: Fernando Alonso vähätteli Lewis Hamiltonia haastattelussa – brittimestari iski vastapalloon puhuttelevalla valokuvalla

LUE MYÖS: Valtteri Bottas ei aio riskeerata liikaa – kertoo, miksi Meksikossa kulkee

Hamilton taisteli Yhdysvaltain GP:ssä voitosta Verstappenia vastaan mutta joutui lopulta nöyrtymään reilulla viidellä sekunnilla. Hamilton ei ole ollut kertaakaan näin lähellä voittoa sen jälkeen, kun menetti viime kauden viimeisessä osakilpailussa Abu Dhabissa voiton ja mestaruuden Verstappenille.

Kilpailunjohtaja Michael Masi ajatti tuolloin turva-autoa sääntöjen vastaisesti ja mahdollisti Verstappenille mestaruuden arvoisen viimeisen kierroksen ohituksen. Masi on saanut sittemmin FIAlta potkut tehtävästään.

Yhdysvaltain GP:n jälkeen Kravitz sanoi Ted's Notebook -ohjelmaosiossaan, että Abu Dhabin -tapahtumien vuoksi Hamiltonin voitto Verstappenista olisi ollut Yhdysvalloissa ajetulle osakilpailulle kuin Hollywood-tyylinen käsikirjoitus.

– 8-kertainen... Siis 7-kertainen maailmanmestari lähtee kauden viimeiseen kisaan ja yrittää nousta kaikkien aikojen suurimmaksi voittamalla mestaruuden mutta tuleekin ryöstetyksi. Palatessaan seuraavalla kaudella kilparadalle hänen autonsa onkin elokuvamielessä täyttä roskaa, Kravitz aloitti.

– Hän ei ensin voita ainuttakaan kilpailua koko kaudella. Sitten kun se lopulta on mahdollista, hän taistelee sitä samaa tyyppiä vastaan, joka voitti sen kisan, joka häneltä viime vuonna ryöstettiin, ja onnistuukin lyömään tämän. Mikä käsikirjoitus ja tarina tämä olisikaan ollut. Mutta tällä kertaa näin ei käynyt. Se tyyppi, joka voitti hänet sen jälkeen, kun hänet oli ryöstetty, ohitti hänet, koska tällä tyypillä on nopeampi auto.

Puheet "ryöstetystä kisasta" olivat Verstappenille liikaa. ESPN:n mukaan on mahdollista, ettei Verstappen anna Meksikon GP:n jälkeen lausuntoja myöskään italian- tai saksankieliselle Sky Sportsille.

Lisäksi se, jatkuuko boikotti vielä kauden kahtena viimeisenä GP-viikonloppuna Brasiliassa ja Abu Dhabissa, on toistaiseksi epäselvää.

Brittitoimittaja Philip Duncan kertoo Twitterissä, että koko Red Bull -talli – mukaan lukien tallipäällikkö Christian Horner – ottaa osaa boikottiin eikä anna Meksikossa haastattelua Sky Sportsille. Duncanin mukaan boikotti on voimassa "toistaiseksi".

16.1.1015350979Sky Sportsin Ted Kravitz on yksi F1-varikon kansainvälisesti tunnetuimmista toimittajista.IMAGO/Eibner/ All Over Press

Lisää aiheesta:

F1-varikolla kuohuu: Max Verstappen julisti pannan – "En enää siedä sitä"Max Verstappenin keväiset kommentit nousivat kummittelemaan hämmentävän tempauksen jälkeen – sanat ja teot ristiriidassa keskenäänKohutun F1-kilpailunjohtajan tulevaisuus vaakalaudalla – tuoreelta FIA-pomolta poikkeuksellinen lausunto kauden päätöskisan tapahtumistaF1-kasvo taustoittaa Lewis Hamiltonin mystistä hiljaiseloa: kaikki vaihtoehdot pöydällä – "Mercedes haluaa jotain konkreettista"F1-lehdistökatsaus: Max Verstappenille “varastettu” MM-titteli – dramaattisessa ratkaisussa yksi hyvin kitkerä faktaF1-lehdistökatsaus: Lewis Hamiltonissa tapahtui merkittävä muutos Valtteri Bottaksen tultua – suomalaiskuskille kovaa kritiikkiä: "Ei ole koskaan ollut todellinen vastustaja"
F1Max VerstappenLewis HamiltonUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"