Vasta teini-iässä kilpa-ajamisesta innostunut Mika Salon poika Max on aloittanut kilpailukautensa Japanin Formula 4 -sarjan ainoana ulkomaan lipun alla kisaavana kuskina. Isän ollessa Euroopassa Max saa kisavarikolla hän saa arvokasta apua Heikki Kovalaiselta.
Max Salo ajaa Japanissa kolmatta vuottaan. Lähtökohdat kilpa-ajamiseen ovat kuitenkin vaikeat, sillä ajokokemusta hänellä on vielä hyvin vähän. Maxilla ei nimittäin ole lainkaan taustaa kartingradoilta. Hän innostui astelemaan isänsä jalanjäljillä vasta teini-iässä.
LUE MYÖS: Mika Salolta kova väite: F1-tallikaveri mureni suomalaisen antamassa paineessa – "Hän itse asiassa lopetti sen takia"
Kaiken lisäksi koronapandemian aiheuttaman vuoden tauon jälkeen uusi kausi käynnistettiin vapun jälkeen Fujin moottoriradalla vain kahden testipäivän ajotuntumalla.
Max Salo oli 31 kuljettajasta avauslähdön 18:s ja toisessa startissa 20:s. Mika Salo on seurannut poikansa otteita maailman toiselta puolen. Hän on pyrkinyt olemaan yhteydessä ATEAM Buzz Motorsport -talliin mahdollisuuksien mukaan.
Onneksi samoilla kisapaikoilla pyörii muitakin suomalaisia. Entinen F1-kuski Heikki Kovalainen on ottanut Maxin siipiensä suojaan.
– Kovalainen on ollut iso apu Maxille siellä. Hän on käynyt auttamassa, kun heillä on Super GT -kisat aina samana viikonloppuna, niin Heikki on omalta varikoltaan kävellyt Maxin luo ja käynyt vähän lukemassa dataa hänen kanssaan, Salo kertoo C Moren Formulasirkus-vodcastin jaksossa.

