Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matkapuhelinyhtiö Jolla hakeutuu velkasaneeraukseen

Jollan tabletti esiteltiin Slushissa vuonna 2015.
Jollan tabletti esiteltiin Slushissa vuonna 2015.Str / Lehtikuva
Julkaistu 20.11.2015 16:49

MTV UUTISET – STT

Matkapuhelinyhtiö Jolla hakeutuu yrityssaneeraukseen, josta on jo jätetty hakemus Helsingin käräjäoikeuteen. Yhtiön mukaan sen marraskuussa päättymässä ollut rahoituskierros on viivästynyt, minkä vuoksi toimintaa pitää sopeuttaa.

Velkasaneerauksen tavoitteena on varmistaa toiminnan jatkuvuus.

Jo torstaina kerrottiin, että Jolla lomauttaa merkittävän osan henkilöstöstään. Yhtiössä työskentelee noin sata ihmistä.

Neljä vuotta sitten perustettu Jolla on kehittänyt mobiililaitteita omalle Sailfish-käyttöjärjestelmälleen, jota on tarjottu myös muille toimijoille. Ensimmäinen Jolla-puhelin tuli markkinoille toissa vuoden lopulla. Viime kesänä Jolla ilmoitti irrottavansa laitevalmistuksen eri yhtiöön ja keskittyvänsä käyttöjärjestelmän kehittämiseen ja lisensiointiin.

Hallituksen puheenjohtaja Antti Saarnion mukaan Sailfish-käyttöjärjestelmä on nyt kaupallisesti valmis, mutta sen kehittäminen on vienyt paljon aikaa ja rahaa.

– Tästä kuolemanlaaksosta selviytyäkseen Jollan on siirryttävä tuotekehitysvaiheesta kannattavaan kasvuun ja samalla uudessa tilanteessa sopeutettava kulutasojaan merkittävästi, Saarnio sanoo yhtiön tiedotteessa.

Hänen mukaansa Jollalla on useita isoja ja pienempiä potentiaalisia asiakkaita, jotka ovat tästä kiinnostuneita. 

Lisää aiheesta:

Yrityssaneeraukseen hakeutuneen Lehto Groupin toimitusjohtaja vaihtuuLähteekö Jollan bisnes nyt lentoon? Venäjältä ensi vuonna merkittävää kasvuaKL: Matkapuhelinyhtiö Jolla sai ison lisenssisopimuksen KiinastaJolla sai rahoituksen – toiminta jatkuu, tablettitilaajille luvataan rahatHS: Jolla ei ole pystynyt toimittamaan asiakkaille ennalta maksettuja laitteitaAL: Jolla vaikeuksissa – puolet henkilöstöstä lomautetaan
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 05:33
    Raha

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • Eilen19:16
    Analyysi

    Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

  • Eilen06:54
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • Eilen05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"