Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markus kuvasi yötaivaalla pilvet, jollaisia ei juuri muualla näe! Tämä luonnonilmiö heijastui maahan jopa 80 kilometrin korkeudesta: "Siellä on nyt tosi kylmää"

Markus kuvasi Helsingissä poikkeuksellisen korkealla olevat pilvet, jotka auringon valo siivilöi silmin nähtäviksi.
Markus kuvasi Helsingissä poikkeuksellisen korkealla olevat pilvet, jotka auringon valo siivilöi silmin nähtäviksi.Markus Mäntykannas
Julkaistu 16.06.2019 17:39
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannas taltioi viime yönä Helsingin taivaalla erikoisen luonnonilmiön auringonlaskun jälkeen.

Yötaivaalla näkyi poikkeuksellisen korkealla olevat pilvet, jotka auringon valo siivilöi silmin nähtäviksi.

Kyseessä on jopa 80 kilometrin korkeudessa mesopaussissa olevat pilvet, joihin laskevan auringon valo vielä ylsi.

– Kun täällä maassa aurinko ei enää paista, se paistaa vielä sinne pilvien korkeudelle. Siksi ne näkyvät tänne alas, Mäntykannas kertoo.

Tyypillisimmät pilvet ovat reilusti alempana, ylimmilläänkin noin 10–12 kilometrin korkeudessa.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Yläpilvet Markus MäntykannasMarkus kuvasi Helsingissä poikkeuksellisen korkealla olevat pilvet, jotka auringon valo siivilöi silmin nähtäviksi.Markus Mäntykannas

Ilmiön voi havaita vain lyhyen aikaa

Mäntykannaksen mukaan ilmiö on sikäli harvinainen, että sen voi havaita vain lyhyen aikaa kesäkuusta elokuuhun näillä leveysasteilla.

– Ehtona näkymiselle on, että aurinko on 4–16 asteen kulmassa horisontin alapuolella auringonlaskun jälkeen. Se ikään kuin paistaa sinne 80 kilometrin korkeuteen, mutta maan pinnalla aurinko on jo laskenut.

– Suomi on yksi maailman parhaita paikkoja nähdä ne, koska meidän leveyspiirillä kesäaikana aurinko on nipin napin horisontin alapuolella pitkän aikaa yöstä.


"Siellä on nyt tosi kylmää"

Korkeudessa olevat pilvet puolestaan selittyvät sillä, että pohjoisella pallonpuoliskolla 80 kilometrin korkeus jäähtyy kesällä muita vuodenaikoja enemmän.

– Siellä on nyt tosi kylmää, ja sen takia se pienikin määrä kosteutta pääsee tiivistymään.

– Jotkut ovat sanoneet, että tulivuorenpurkaukset ja pienet aerosolit voivat myös muodostaa pilviä.

Lisää aiheesta:

Janette ikuisti loppukesän iltana upean näyn Lappeenrannassa – nyt kommentoi meteorologiKiinassa kuvatut pilvet virtaavat kuin vesiputous, meteorologi Jenna Salminenkin hämmästyi: "Olisinpa paikan päällä"Värikkäät näytökset eivät vielä ohi: Näitä poikkeuksellisia pilviä voi bongata vielä loppuvuoden!Taivaalle ilmestynyt valokiehkura ihmetytti Muuramessa – MTV Uutisten meteorologi selvitti, mistä on kysymysPian voit nähdä äärimmäisen harvinaisen valoilmiön, kun Jupiter ja Saturnus näyttävät olevan lähes päällekkäin – huomioi nämä seikat bongauksessa!Matin ikuistamat hohtavat helmiäispilvet ihastuttivat pohjoisen taivaalla – upealla väri-ilmiöllä on myös tuhoava sivuvaikutus
HelsinkiSääKesäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt

  • 13:34
    Kadonneet

    Näitkö tätä liftaavaa 16-vuotiasta tyttöä? Soita hätänumeroon

  • 12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"

  • 09:56
    Julkinen liikenne

    Ratikoissa sitkeä vika – vuoroja perutaan ainakin viikon ajan

  • Eilen09:29
    Paavo Arhinmäki

    Kärsivällisyys loppu! Garden Helsinki -projektille tyly ilmoitus: Vuosi aikaa