Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Märkätila-asentajien sertifiointi alkoi

Julkaistu 25.07.2002 14:52

Valtion teknillinen tutkimuskeskus (VTT) on myöntänyt tänä kesänä ensimmäiset, uuteen sertifiointimenettelyyn perustuvat märkätila-asentajien pätevyystodistukset. Todistukseen oikeuttavaan koulutukseen voi osallistua yli kymmenessä aikuiskoulutuskeskuksessa eri puolilla maata.

VTT on luonut yhdessä alan yritysten kanssa koulutussuunnitelman, johon osallistuva henkilö varmistaa itselleen alansa uusimman tietotaidon. Tarkoituksena on se, että näin saavutettu pätevöityminen pysyy myös jatkossa, joten todistus myönnetään ensin kahdeksi ja sen jälkeen hakemuksesta viideksi vuodeksi kerrallaan.

Jotta sertifikaatti pysyisi voimassa, henkilön tulee osallistua vuosittain koulutukseen - valmistajien järjestämille tuotekursseille, koulutuskeskusten seminaareihin ja vastaaviin - ja pitää niistä luetteloa. Hänen on pidettävä kirjaa myös työkohteistaan ja niissä käyttämistään menetelmistä ja materiaaleista.

Tähän työmaavalvojan vahvistamaan, vuosittain VTT:lle lähetettävään dokumenttiin merkitään myös mahdolliset reklamaatiot. VTT tekee myös pistokokeita työmaille.

VTT järjesti viime syksyn ja talven aikana yhdessä alan yritysten kanssa pilottikurssin selvittääkseen, mitä tietoa asentajat tarvitsevat ja kuinka kurssi tulee rakentaa. Nyt koulutusta antamaan on hyväksytty 12 aikuiskoulutuskeskusta ja lisää on tulossa.

Ruotsissa tämäntyyppistä sertifiointia on käytetty jo pitkään. Märkätila-asentajien lisäksi on sertifioitu mm. LVI-miehiä, ja kaikkiaan todistuksen saaneet henkilöt lasketaan tuhansissa. Suomessa ala miettii vielä, kuinka paljon meillä on tarvetta vastaavanlaiseen menettelyyn.

VTT pitää yllä luetteloa sertifioiduista asentajista: Word-muotoinen dokumentti löytyy osoitteesta www.vtt.fi/rte/testing/palvelut. Sivu hakee vielä muotoaan ja on siksi varsin suppea. Se tulee kuitenkin kasvamaan nopeasti jo lähiaikoina, kun opetus on saatu kunnolla käyntiin. Nimien lisäksi luetteloon on tarkoitus lisätä myös yhteystietoja.

Tuotteille on EU-standardi tai kansallinen sertifikaatti

VTT on myöntänyt myös ensimmäiset CE-merkinnät eli EU-direktiivin mukaiset laatutunnukset rakennustarvikkeille. Merkintä tulee ajan mittaan laajenemaan jokseenkin kaikkia tarvikkeita koskevaksi, joten tiedossa on useiden vuosien mittainen työ.

CE-tuotehyväksyntäohjeet voidaan laatia ja ottaa käyttöön sitä mukaa kun harmonisoidut EN-standardit saadaan määritellyiksi. Prosessi etenee tuoteryhmittäin; esimerkiksi sementtien ja lämmöneristeiden CE-merkintä alkaa ensi vuonna.

Ensi vaiheessa ovat mukana myös mm. puutalot, portaat, betoniteräkset ja -elementit.

CE-merkinnän suhteellisen hitaan käyttöönoton takia alalle haluttiin saada myös kansalliset laatustandardit. Nämä VTT:n myöntämät sertifikaatit saattavat olla joissain tapauksissa tiukempia kuin tulevat eurovaatimukset.

Esimerkiksi märkätuotteille, joiden EN-standardisointi on vielä alkuvaiheessa, VTT on myöntänyt jo noin 120 kansallista laatutodistusta.

Lisätietoja: www.vtt.fi/rte

Lisää aiheesta:

Stressitasot laskuun suomalaiskeksinnön avulla – "Osa on saanut unettomuuteen tosi nopeasti avun"Leviääkö maailmalla superinfluenssa? Britanniassa varoitetaan "pahimmasta mahdollisesta skenaariosta"Valtteri tekee riisipuuron tavalla, jota moni ei ole hoksannut: "Älyttömän hyvä"Robotti-imurit aiheuttavat kaaosta suomalaiskodeissa – kauhukuva perässä vedettävistä jätöksistä valitettavan tottaNäin bordercollie Meno jäljittää karanneen lemmikinTaloyhtiöissä uhkaava ilmiö – laskun maksaa naapuri: "Eivät todellakaan ole mitään pieniä summia"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:59
    Sovellukset

    Stressitasot laskuun suomalaiskeksinnön avulla – "Osa on saanut unettomuuteen tosi nopeasti avun"

  • 18:25
    Influenssa

    Leviääkö maailmalla superinfluenssa? Britanniassa varoitetaan "pahimmasta mahdollisesta skenaariosta"

  • 16:46
    Puuro

    Valtteri tekee riisipuuron tavalla, jota moni ei ole hoksannut: "Älyttömän hyvä"

  • 14:37
    Siivous

    Robotti-imurit aiheuttavat kaaosta suomalaiskodeissa – kauhukuva perässä vedettävistä jätöksistä valitettavan totta

  • 13:06
    Koirat

    Näin bordercollie Meno jäljittää karanneen lemmikin