Marja-Liisa Kirvesniemen hoitola Simpeleellä on pystyssä vain periksi antamattoman sitkeyden ansiosta.
Entinen huippuhiihtäjä Marja-Liisa Kirvesniemi oli vähällä heittää "kirveen kaivoon", kun hänen perustamansa Simpeleen hoitola teki tuntuvasti tappiota kahdella ensimmäisellä tilikaudella.
– Luovutusvaihe oli lähellä. Itse tiedän mitä tämänkin eteen olen tehnyt, Marja-Liisa Kirvesniemi kertoo Viihdeuutisille.
Kirvesniemen perustaman hoitoalan yrityksen alku on ollut takkuinen. Hän perusti Simpeleen Hoitola Oy -nimisen yrityksen vuonna 2006. Ensimmäisellä tilikaudella yrityksen tekemä tappio oli 220 000 euroa. Myös yrityksen toinen tilikausi päättyi tappiollisesti. Tappiota kahden ensimmäisen tilikauden aikana oli syntynyt yhteensä peräti 250 000 euroa.
Viime vuoden maaliskuun viimeisenä päivänä päättyneellä tilikaudella yrityksen liikevaihto oli 68 610 euroa ja ensimmäisellä puolentoista vuoden tilikaudella liikevaihto oli 82 173 euroa.
Tappiot eivät kuitenkaan masentaneet Kirvesniemeä, joka sinnikkäästi päätti pitää yrityksensä toiminnassa.
– Mukavaa tehdä hoitolassa töitä ja seurata olympialaisia samaan aikaan. Turnauskestävyys on tiukalla, kun seuraan monia lajeja. Täytyy vain jaksaa, vaikka vähän elämänrytmi on sekaisin. Asiakkaat ja henkilökunta kyllä ymmärtävät hyvin. Minulla on hyvä palautumiskyky. Kun nukun, niin nukun hyvin.
Yritystään hän ei aio laajentaa.
– Minulle tämä on riittävän iso, enkä laajenna tätä. Meillä on mukavat asiakkaat ja henkilökunta. Muuten en tätä tekisi. Tämä on sellainen työ, josta tykkään. Olen erittäin tyytyväinen että en antanut periksi tässäkään.
Lue myös Marja-Liisan suojateista olympialaisissa täältä.
(MTV3–JARI KUPIAINEN)
