Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Marcus Grönholmilta vuolaita sanoja maailmanmestari Kalle Rovanperästä – "Hän tulee voittamaan paljon"

Julkaistu 02.10.2022 15:19

Aki Hietavala

Kalle Rovanperästä tuli sunnuntaina Uudessa-Seelannissa kautta aikain nuorin rallin MM-sarjan mestari.

Samalla Rovanperä päätti suomalaiskuskien 20 vuotta kestäneen korpivaelluksen rallin kirkkaimmalla huipulla. Edellinen suomalainen maailmanmestari oli Marcus Grönholm, joka varmisti uransa toisen ja viimeisen MM-tittelin juuri Uudessa-Seelannissa vuonna 2002.

– Mieletöntä, että on kestänyt noin kauan saada uusi suomalainen mestari. Silloin ei olisi voinut kuvitellakaan, että menee 20 vuotta aikaa. Voi jessus! Hyvä näin, Grönholm sanoi MTV Urheilulle.

– Kisa oli vähän kaukana, mutta yöllä tuli aikoja seurailtua. Hyvä fiilis on aina, kun suomalaiset voittaa. Tämä ei varmasti ole Kallen viimeinen mestaruus. Hän tulee voittamaan paljon.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä lensi maailmanmestaruuteen – tähän tapaan riemu repesi C Moren studiossa: "Se riittää!"

Grönholm matkusti sunnuntaiaamuna Portugalista Amsterdamin kautta Suomeen, mutta ehti kuitenkin seurata lentokentällä Rovanperän mestaruuden varmistumisen. Vanhan mestarin mukaan uudella rallin suomalaisella supertähdellä on niin sanotusti koko paketti kasassa.

– Kalle on joka osa-alueella ajamisessa tosi hyvä. Sieltä löytyy oikeasti vauhtia ja varmuutta. Hän myös pystyy kiristämään vauhtia tarvittaessa. Kalle ajaa joka rallissa kovaa. On hän näköjään myös aika kylmähermoinen jätkä, Grönholm ihasteli.

– Hän osaa tehdä myös hyvät nuotit ja ajaa niiden mukaan. Kartturi on myös hyvä ja talli tietenkin sekä auto.

LUE MYÖS: Kylmäpäisellä tavalla mestaruuden sinetöinyt Kalle Rovanperä myönsi: päätöspätkä sai perhosia vatsaan – "Se oli vähän rankkaa"

Inkoolaisen ex-mestarin mukaan Suomen oli jo korkea aika saada uusi maailmanmestari. Rovanperän menestys voi poikia hyvää myös koko suomalaisen ralliautoilun tulevaisuuden kannalta.

– Ainahan se on hyvä, että pärjätään. Laji pysyy ihmisten mielissä ja sitä seurataan. Muuten käy niin kuin mäkihypylle. Kyllä se keihäänkärki aina tarvitaan, Grönholm kertoi.

– Suomalaiset ovat edelleen hyviä rallissa, mutta se ei enää yksistään tänä päivänä auta. Paikkoja ei vain huipulla ole, ja osa niistä pitää itse ostaa rahalla. Pitää viedä rahaa mukana, että pääsee kokeilemaan.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän mestaruus meni Jari-Matti Latvalalla tunteisiin: "Haluaisin itkeä"

Lisää aiheesta:

Rovanperän kartturi Halttunen letkautti mestaruusjuhlien kestosta: "Ei minulle siitä huonoa omatuntoa tule"Kalle Rovanperä kertoi mestaruushetken voimakkaimmasta tunteestaanKankkunen, Alén ja Mäkinen ylistävät Kalle Rovanperää – mestariparilla kadehdittava kyky: "Luulen, että siinä moni alkaa matkia heitä"Kalle Rovanperä teki merkittävän päätöksen jo ennen MM-rallia – "Alusta asti takaraivossa"Jari-Matti Latvala arvioi Rovanperän tulevaisuutta moottoriurheilussa – "Uskon, että Kalle tekee jotain muutakin..."Kalle Rovanperän ensimmäisellä MM-voitolla vavahduttava vaikutus – "Itken vain koko ajan"
MM-ralliKalle RovanperäMarcus GrönholmRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen17:17
    Sebastien Loeb

    Sebastien Ogier jahtaa maanmiehensä hurjaa ennätystä – näin Sebastien Loeb kommentoi

  • Eilen06:57
    Kalle Rovanperä

    Juha Kankkunen varoittaa Kalle Rovanperästä

  • ma11:53
    Ott Tänak

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • ma07:01
    Ott Tänak

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"