Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mäkinen opastaa Latvalaa: "Keskity työhösi ja unohda kaikki muu"

Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 28.08.2018 15:33

MTV SPORT

Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen paljastaa japanilaisten näkevän mielellään Jari-Matti Latvalan heidän autossaan myös ensi kaudella. Mäkinen haluaisi nähdä Latvalalta myös parempaa suorittamista.

LUE MYÖS: Tommi Mäkinen paljasti hurjan unelmansa: "Aivan kaikki on mahdollista"

Toyotalla toista kautta ajava Latvala ei ole tehnyt vielä ensi kaudeksi jatkosopimusta Toyotan kanssa. Latvalan manageri Timo Jouhki paljasti ennen elokuussa ajettua Saksan rallia suojatillaan olevan jo sopimuksen ensi kaudelle, muttei suostunut paljastamaan minkä tallin kanssa.

Toisen suomalaisen Esapekka Lapin jatko Toyotalla on myöskin epävarmaa, mutta virolaiskuski Ott Tänak jatkaa varmuudella japanilaistallissa.

- Haluaisin tehdä jotain kuskimarkkinoilla, mutta se jää nähtäväksi. Japanilaiset haluaisivat Jari-Matin jatkavan, Mäkinen totesi Motorsport Monday -lehdessä.

Latvalan kausi on sujunut mollivoittoisesti. Yhdeksän kilpailun jälkeen suomalaisella on vain 55 pistettä kasassa ja mestaruus on karannut jo aikoja sitten.

- Hyvänä päivänä Jari-Matti pystyy voittamaan, mutta hänen pitäisi keskittyä omaan työhönsä ja unohtaa kaikki muu, Mäkinen opastaa.

LUE MYÖS: Lappi vastaa Citroen-huhuihin: "Ei ainakaan tarvitse olla työtön"

Myös Lappi ja erityisesti hänen ailahtelevat suorituksensa rallien alussa saivat Mäkiseltä kritiikkiä. Lappi on MM-sarjassa tällä hetkellä neljäntenä 88 pisteellä.

Toyotan kolmikosta ehdottomasti parhaan kauden on ajanut Tänak. Toyotalla ensimmäistä kauttaan ajava Tänak on voittanut kaksi edellistä rallia ja on MM-sarjaa johtavasta Hyundain Thierry Neuvillesta vain 36 pisteen päässä. 

Mäkisen kommenteista kertoi Suomessa ensimmäiseksi Ilta-Sanomat.

Lisää aiheesta:

Kilpaveljet ottavat napakasti kantaa rallin MM-sarjassa velloviin huhuihin – "On totta, ettei hän vaikuta kovin tyytyväiseltä"Jari-Matti Latvala lupailee kuljettajauutisia – nostaa esiin kaksi suomalaisnimeäTommi Mäkinen hämmentyi kysymyksestä, joka koski kuumaa kuskihuhua – "Katsotaan kuinka hommelit etenevät"Tommi Mäkinen aloittanut neuvottelut tähtikuskinsa kanssa – "Jari-Matin tilanne katsotaan syksyllä"Esapekka Lapin ensi kaudessa vielä kysymysmerkkejä: "Tästä on kirjoiteltu netissä"Jari-Matti Latvala, onko tallipaikkasi vaarassa?
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"