Depressiosta julkaistaan tammikuussa uusi käypä hoito -suositus. Psykiatri Ben Furmanin mukaan Suomen masennuksen nykyinen hoitosuositus on "maailman lääkemyönteisin". MTV Uutiset kysyi käypä hoito -suositustyöryhmän puheenjohtajalta, määrätäänkö Suomessa lääkkeitä masennukseen liian helposti.
– Meillä on todennäköisesti samaan aikaan olemassa sekä ali- että ylihoitoa. On ihmisiä, jotka eri syistä eivät hae hoitoon tai eivät halua käyttää lääkehoitoa tilanteessa, jossa siitä olisi todennäköisesti heille hyötyä. Varmasti on totta myös se, että lääkehoitoa määrätään kevyin perustein tai huonoin lääketieteellisin perustein, arvio psykiatrian professori Erkki Isometsä Helsingin yliopistosta.
– Hoitosuositusten laatijat yrittävät koko ajan täsmentää sitä, että mikä on se oikea paikka, jolloin lääkettä olisi järkevä käyttää, ja milloin sitä ei pitäisi määrätä.
Suositukseen tulossa "paljon tarkennuksia ja selvennyksiä"
Keskiössä on diagnostiikka.
– Ydinasia masennuksen suhteen on lääkärin tekemä depressiodiagnoosi. Jos me saamme depressiodiagnostiikan toimimaan hyvin, niin silloin lääkehoito kohdistuu lääketieteelisesti selvästi paremmin. Olen vähän huolissani siitä, kuinka hyvin tämä toimii.
Uusi hoitosuositus julkaistaan tammikuussa. Suuria muutoksia ei ole luvassa.
– Siellä on paljon tarkennuksia ja selvennyksiä. Esimerkiksi hoitovasteen arviointia pyritään tarkentamaan, jotta päätöksenteko siitä, että kannattaako lääkehoitoa jatkaa vai ei. Psykoterapioiden osalta kuvataan tarkemmin nuorten ja vanhojen potilaiden hoitomuotoja.

