Maajussi-Heikki ei ole vielä löytänyt rakkautta elämäänsä. Joulua hän viettää perheen parissa. Hän on kuitenkin toiveikas, että löytää vielä sen oikean.
Maajussille morsian -ohjelman kymmenennelle kaudelle osallistunut Heikki kertoo MTV:lle viettäneensä ohjelman loppumisen jälkeen elämää kuten ennenkin, mutta on tulevaisuuden suhteen toiveikas.
Heikki päätyi valitsemaan lopussa morsianehdokkaistaan Neijan, jonka kanssa hän tapaili kesän ajan. Pariskunta päätyi kuitenkin eroamaan ystävällisissä merkeissä kesän lopussa.
Tällä hetkellä Heikin arki kuluu monenlaisten rakennushankkeiden parissa ja viikonloppuisinkin menoa on riittänyt entiseen tahtiin.
Hän kertoo saavansa edelleen silloin tällöin yhteydenottoja kiinnostuneilta naisilta ja myöntää käyneensä syksyn aikana muutamilla treffeillä. Rakkauden paloa ei ole kuitenkaan vielä päässyt syttymään.
– Olen vapailla markkinoilla. Olen kyllä tutustunut uusiin ihmisiin, mutta en vielä siihen oikeaan, tai sitten ajoitus on ollut kauhean huono. Uskon kuitenkin, että se kohtaaminen tulee vielä seuraamaan sellaisena jälkiaaltona tälle ohjelmalle.



