Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luulitko, että talvi jo luovutti Etelä-Suomessa? Kuukausiennuste on eri mieltä: "Voi tulla yllättävänkin kylmiä päiviä"

4:26Helmikuu jatkuu tavanomaista lämpimämpänä, mutta viileä muutos on jo näkyvissäHelmikuu jatkuu tavanomaista lämpimämpänä, mutta viileä muutos on jo näkyvissä
Julkaistu 10.02.2023 12:52
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Tuoreen kuukausiennusteen mukaan loppukuusta viilenee.

Suomessa on tällä hetkellä normaalia lämpimämpää, mutta jonkinlainen käänne säässä on tapahtumassa kuun vaihteessa.

– Korkeapaine on aika etelässä Euroopan yllä, matalapaineiden reitti on pohjoisessa. Se näkyy niin, vettä lauha läntinen ilmavirtaus vallitsee vielä ensi viikolla. Föhn-ilmiötä voi esiintyä parinakin päivänä, ja silloin päästään jopa +5 asteen lukemiin lännessä, MTV Uutisten meteorologi Joonas Koskela sanoo.  

20. helmikuuta alkavalla viikolla sää jatkuu hyvin samanlaisena eli lauhana.

– Kun mennään kohti helmikuun loppua ja maaliskuun vaihdetta, niin lämpimämpi signaali on heikkenemässä lähemmäs sitä tavanomaista.

Etelässä on puhuttu jopa siitä, että talvi olisi jo ohi. Koskelan mukaan sillä on vähän aikaista vielä spekuloida.

– Jos lämpötila lähtee menemään kohti tavanomaista maaliskuun aikana, niin siellä voi tulla yllättävänkin kylmiä päiviä.

Viikonloppuna sääkartoilla on Koskelan mukaan tarjolla ”vähän jokaiselle jotakin”.

Lauantaina on aurinkoinen pakkaspäivä, ja se on aika iso muutos viime päiviin. Lauantaiaamuna voi tulla etelässä myös viitisen senttiä lunta.

Sunnuntai on taas tuulinen päivä, mutta ainakin etelässä selvästi lauantaita lauhempi.

– En ihmettelisi, vaikka länsirannikolla olisi viisi astetta lämmintä.

Lue myös: Säästä on tänään vain kurjaa kerrottavaa: Hyhmää ja hirveä ajokeli – katso lähipäivien ennuste kotiseudullesi

Lisää aiheesta:

Pekka Pouta: Talvi kestänee enää reilun viikonPekka Pouta povaa pimeyttä: Ensi viikon sää on "aika kovaa settiä"Kaikki uusiksi! Pekka Pouta jysäytti keväisen sääpommin: "Melkein hävettää aiempi ennuste"Etelän kevätkeleille viimein stoppi! Sääkartta näyttää jäätävän käänteen ensi viikolle – yöllä jopa -20 astettaSyksyinen sää tekee paluun, kun Itä-Euroopan lämpö vyöryy Suomeen – "Ainakin pari viikkoa lämpö yltää meille"Ennätyslämpö jatkuu kesäkuulle! Kunnon sateita saadaan etelässä odottaa kauan – viikon "viilein" päivä nähtiin jo
SääTalviKevätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen11:49
    Syksy

    Liisa Rintaniemi alkavasta viikosta: "Veden määrä on jotain aivan poikkeuksellista"

  • 13.9.17:20
    Talvi

    Karmea ennuste talvesta: "Suurin poikkeama Suomessa"

  • 13.9.13:42
    Pelastuslaitos

    Salama rysäytti talon ja navetan liekkeihin Turussa, lapsi ja aikuiset pakenivat ulos

  • 12.9.11:13
    Sateet

    Liisa Rintaniemi: "Matalapaineiden ylimarssi" alkaa, vettä joka päivä ensi viikolla

  • 12.9.05:55
    Syksy

    Sää viilenee ja sateet saapuvat