Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukashenkalta diktaattorin mahtikäsky: Hintojen korottaminen kielletään Valko-Venäjällä – "Se alkaa tänään"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.10.2022 19:33

MTV UUTISET–KAUPPALEHTI

Reuters kertoo, että maan presidentti Aljaksandr Lukashenka on torstaina julkistanut kiellon hintojen nostamiselle vastatakseen ”ylettömään” inflaatioon koko maassa.

”Tästä päivästä alkaen kaikki hintojen korotukset on kielletty. Kielletty!” kertoo Reuters valtion tietotoimiston Belta News Agencyn mukaan Lukashenkan todenneen tapaamisessa ministeriensä kanssa.

– Se alkaa tänään – ei huomenna, vaan tänään – niin, että hintoja ei voi inflatoida tämän päivän aikana, Lukashenka totesi.

Lukashenka on Valko-Venäjän itsevaltainen hallitsija, joka on pitänyt valtaa käsissään vuodesta 1996. Hänet on uudelleenvalittu presidentiksi viisi kertaa vaaleissa, joiden riippumattomuus on laajalti kyseenalaistettu.

Valko-Venäjällä inflaatio on kiihtynyt 18 prosenttiin, korkeammalle kuin läntisessä Euroopassa.

Lukashenkan hallinto tekee yhteistyötä Venäjän hallinnon kanssa. Länsimaat mukaan lukien Euroopan Unioni ovat asettaneet talouspakotteita myös Valko-Venäjälle, joka on luovuttanut alueita Venäjän Ukrainan-hyökkäyssodan tueksi.

2:51Lukashenkan vastustamisesta joutuu vankilaan Valko-Venäjällä – Liettuassa asuu tuhansia valkovenäläisiä poliittisia pakolaisia

Lukashenkan vastustamisesta joutuu vankilaan Valko-Venäjällä – Liettuassa asuu tuhansia valkovenäläisiä poliittisia pakolaisia.

Lue myös: Valko-Venäjän Lukashenkalta erikoisia sanakäänteitä Ukrainan sodasta: "Osallistumme siihen, mutta emme tapa ketään, emmekä lähetä armeijaamme minnekään"

Lisää aiheesta:

Putin ja Lukashenka tapaavat Venäjällä: Keskusteluissa esillä "ongelmat, joita ei pitäisi olla"Valko-Venäjän johtaja Lukashenka vierailee Kiinassa ensi viikollaLukašenka sulki Ukrainan vastaisen rajan – väittää kapinallisten aseiden virtaavan Valko-VenäjälleLukashenka: Valko-Venäjän mielenosoitukset ulkovaltojen masinoimia – "Salamasota ei onnistunut"EU-pakotteet Valko-Venäjän Lukashenkaa vastaan tulossa voimaan tällä viikolla, kertovat lähteetLukashenka tapaa Putinin – sai jo Venäjältä syntymäpäivälahjaksi karttakirjan, jossa Valko-Venäjä kuuluu Venäjälle
Valko-VenäjäAljaksandr LukashenkaTalousInflaatioKauppalehtiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • 27.10.12:53
    Venäjä

    Tutkija: Lukashenka mielistelee Putinia nyt tavalla, joka voi aiheuttaa Venäjälle ison ongelman

  • 27.10.07:43
    Liettua

    Vilnan lentokenttä saatiin vihdoin auki – hallitus pohtii Valko-Venäjän rajan sulkemista ilmapallojen vuoksi

  • 26.10.07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 24.10.22:21
    Lentokentät

    Liettuan lentokenttiä suljettiin sääpallojen takia

  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan