Huomasitko jo alla olevat jutut viikon varrella? MTV Uutiset kokosi kuluneen viikon kiintoisimpia ja luetuimpia aiheita käteväksi koosteeksi! Useissa jutuissa on mukana myös video, jonka pääset katsomaan avaamalla artikkelin.
NHL-pelaaja Lehterän epäillään osallistuneen kokaiinivyyhtiin
MTV:n Rikospaikka -ohjelman tietojen mukaan Sisä-Suomen poliisi epäilee jääkiekon NHL-seuran Philadelphia Flyersin suomalaispelaajan ja maajoukkuehyökkääjän Jori Lehterän sekaantuneen laajaan kokaiinivyyhtiin. Lehterä kiistää rikosepäilyn.
Myöhemmin Lehterän seuran Philadelphia Flyersin general manager Ron Hextall kertoi seurajohdon käyneen keskusteluja huumausainerikosepäilyistä jääkiekkoilijan itsensä ja NHL:n kanssa.

Seinäjoen teinimurhaaja vapautui: Yritti myrkytää, surmasi veitsellä
Rikospaikka-ohjelmassa kerrottiin tällä viikolla myös Seinäjoen teinimurhasta. Murhasta tuomittu on päässyt nyt vankilasta.
Määrätietoisessa henkirikoksessa 15-vuotias tyttö houkutteli luokkatoverinsa luokseen koulupäivän jälkeen. Sisällä omakotitalossa hän yritti ensin juottaa tälle mehuun sekoitettua tuulilasinpesunestettä, mutta uhri kieltäytyi epämiellyttävästä nesteestä.
Myrkytyksen epäonnistuttua tyttö vaihtoi taktiikkaa. Hän houkutteli tytön makaamaan lattialle silmät peitettynä, perustellen tätä musiikin kuuntelulla.
Uhrin maatessa puolustuskyvyttömänä tyttö haki veitsen, jolla suoritti teon. Uhri ylitti vielä kontaten paeta tilanteesta, mutta tyttö surmasi tämän 16 veitseniskulla.


