Lue yleisön kommentteja!
Kysyimme perjantaina, onko Afrikka Suomen asia. Kysymykseen vastattiin 225 kertaa. 69 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että Afrikka ei ole Suomen asia.
− Suomen valtion tärkein tehtävä on huolehtia omista kansalaisistaan, heidän hyvinvoinnistaan ja turvallisuudestaan. Jos afrikkalaiset eivät osaa itse hoitaa asioitaan, niin kyllä luonto hoitaa viime kädessä heidän ongelmansa. Afrikkalaisilla on ollut tasan yhtä kauan aikaa kehitykselle kuin muillakin maanosilla ja jos siellä olot ovat kurjat, niin syyttäköön itseään, kirjoitti nimimerkki Pekka Puupää.
Samoilla linjoilla on Seppo Ollila:
− Suomella on omat ongelmat tällä hetkellä, jotka pitäis ratkaista oman kansan edun vuoksi ja hyvinvoinnin takia, ennenkuin tästä tulee ongelmia kansalle, kommentoi hän.
Nimimerkki Velallinen on eri mieltä:
− Länsimaat ovat käyttäneet ja käyttävät edelleen sumeilematta kehitysmaita hyväkseen. Me olemme Afrikalle velkaa suunnattomia summia.
− Afrikan kehitys ja vakaus on myös meidän etumme niin taloudellisesti kuin maailman rauhaa ajatellen. Hyvinvoipa Afrikka ei lähetä pakolaisia, kirjoitti nimimerkki mummi43.
Uusimmat
-
23:43
Presidentti Biden kaatui ilmavoimien valmistujaisseremoniassa
-
23:26
Yksi ihminen kuoli henkilöauton ja raskaan ajoneuvon kolarissa Parikkalassa
-
23:14
Stoltenberg: Putin teki virheen aliarvioidessaan Ukrainaa ja Natoa – MTV seuraa sotaa
-
22:56
Alkoholin vaikutus ajokykyyn ei ole selvää kaikille – osalla kammottava virhekäsitys
-
22:53
Mika Tommola tutustui purjekoululaiva USCGC Eagleen – "Onko tämä laivan keula vai pyrstö"
-
22:03
Cristal Snow on ollut sinkkuna 19 vuotta: "Olen vuosi vuodelta sulkeutunut enemmän"
-
21:40
Oppilaat löysivät koulun ympäristöstä sodanaikaisen ammuksen Hangossa – Luokanopettaja Jessica: "Hän tuli iloisesti huutaen..."
-
21:39
Yhdysvaltojen ulkoministeri Blinken saapui Suomeen – tapaa perjantaina Haaviston ja Marinin
-
21:21
Keihäänheitossa kauden kotimainen kärkitulos – "Suuria mahdollisuuksia"
-
21:00
Ihanat siirtolapuutarhamökit – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden seitsemäs finalisti
-
20:43
Venäjä vastasi Suomen noottiin tilien jäädytyksistä, Maarianhaminan konsulaattia ei olla sulkemassa – Haavisto: "Pitää kestää vähän merivettä"
-
20:17
Jokereiden iso päivä huipentui – fanien tempaus tuotti muhkean potin
-
20:13
"Syntymämerkki" alkoikin levitä yhdysvaltalaisnaisen kasvoilla – testit paljastivat, mikä se oikeasti oli
-
20:12
Esapekka Lapilta loistava avaustykittely Sardiniassa – Kalle Rovanperältä perusvarma suoritus
-
20:00
Pariisissa neuvotellaan sitovaa sopimusta ympäristön muovikuorman suitsimiseksi – muovijätteen määrän pelätään kolminkertaistuvan
-
19:35
Kylpyläosasto, 24 kylpyhuonetta ja jotakin suomalaisille rakasta – Jennifer Lopez ja Ben Affleck ostivat uuden miljoonakodin
-
19:33
Karhu seurasi pyöräilemässä ollutta Jounia – "Minä sille vähän käskytin"
-
19:26
Povaako Blinkenin Suomen-vierailu Bidenin tuloa? Tutkija: "Tyypillistä, sitä on nähty muidenkin maiden kohdalla"
-
19:01
Tee tämä kodin pikasiivous, kun aika on kortilla – Marttojen asiantuntija neuvoo: "Kannattaa huolehtia siitä, että..."
-
18:45
Emil Ruusuvuorelle kylmää kyytiä bulgarialaiskäsittelyssä – Heliövaara ja Glasspool jatkoon
-
Lataa lisää