Mitä tekemistä kiitoskirjeellä, kansantansseilla ja meditoinnilla on onnellisuuden kanssa? Paljonkin. Mutta tekeekö raha autuaaksi?
Istu alas. Etsi kynä ja paperia. Kirjoita ylös viisi asiaa, joista olet kiitollinen. Kun olet valmis, voit olla tyytyväinen: teit juuri itsestäsi onnellisemman.
Kokeellisen psykologin Sonja Lyubomirskyn mukaan kerran viikossa kiitollisuudestaan kirjoittavat ihmiset ovat onnellisempia kuin vaikkapa kolmesti viikossa kirjoittavat.
– Kun ihminen tekee mitä tahansa liian usein, tekeminen menettää tuoreutensa ja merkityksellisyytensä. Optimoi ajoituksesi, Lyubomirsky neuvoo.
Kiitollisuutta voi treenata myös ajattelemalla ihmistä, jota on aina halunnut kiittää: vanhaa opettajaa, harrastuskaveria tai vaikkapa sukulaista. Harjoituksessa tälle ihmisille kirjoitetaan yksi kiitoskirje. Kirjeitä tehtaillaan eri ihmisille kahden kuukauden ajan kerran viikossa.
Onnellisuus johtaa menestykseen, sillä iloinen ihminen etsii automaattisesti uusia tilaisuuksia ja tavoitteita. Psykologit tekivät johtopäätöksiä 275 000 ihmistä käsittäneiden, 225 tutkimuksen tuloksista. Kävi ilmi, ettei menestys tuo onnea, vaan se kumpuaa positiivisista tunne-elämyksistä. Näitä taas saavat aikaan monet tekijät, kuten terveys, älykkyys, perhe ja oman alan erikoisosaaminen, kertoo Time.com.
Endorfiinit liikkeelle
Ei liene mikään uutinen, että läheisyys, seksi ja halailu lisäävät onnellisuutta. Seksin aikana aivoissa erittyy endorfiineja, välittäjäaineita, jotka vähentävät kipuaistimusta ja edesauttavat näin euforian tunteen syntymistä. Vaikutus ei ole vain hetkellinen, sillä orgasmin aikana aivoissa erittyy myös oksitosiini-nimistä hormonia, jota kutsutaan rakkaushormoniksi: se yhdistetään usein yhteenkuuluvuuden luottamuksen tunteisiin sekä stressin vähenemiseen.



