Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) pitää yhdessä Ruotsin ja Yhdysvaltain ulkoministerien kanssa tiedotustilaisuuden Yhdysvalloissa.
Haaviston kanssa tilaisuudessa ovat Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken ja Ruotsin ulkoministeri Tobias Billström.
Tiedotustilaisuuden oli määrä alkaa kello 18 Suomen aikaa, mutta Blinken aloitti tiedotustilaisuuden vasta puoli seitsemän aikaan.
– Ruotsi ja Suomi ovat valmiita olemaan Naton jäseniä, Blinken totesi tilaisuudessa.
Hän kehui maiden työtä kansainvälisissä kriisinhallintatilanteissa ja ylisti niiden yhteistyötä saumattomaksi.
Hän myös nosti esille Ruotsin ja Suomen panoksen Ukrainan tukeamisessa.
Blinken vakuutti tilaisuudessa uskovansa, että Suomi ja Ruotsi saadaan Nato-jäseniksi tulevaisuudessa Turkin esittämistä huolista huolimatta. Hän kertoo, että Turkin huoliin ollaan myös pyritty vastaamaan.
Haavisto viittasi Turkin vastahankaisuuteen
Puheessaan Haavisto korosti sen tärkeyttä, että Suomen ja Ruotsin jäsenyys etenevät samanaikaisesti.
Hän viittasi myös Turkin viivyttelyyn Suomen Nato-jäsenyyden osalta, mainiten, että Suomi ottaa kaikkien Nato-jäsenmaiden huolet vakavasti.
