Helsingin poliisilaitos piti tänään tiedotustilaisuuden väkivalta- ja huumerikoksista sekä nuorten tekemien rikosten tutkinnasta.
Tiedotustilaisuudessa käytiin läpi laajaa väkivaltaan ja huumausaineisiin liittyvää rikoskokonaisuutta, kertoo poliisi. Sen taustalla kerrotaan olleen huumeisiin ja velkaan liittyvä riita, johon kytkeytyvät katujengit. Huomionarvoista on, että iso rooli on kuitenkin Ruotsista tulevilla toimijoilla.

Ruotsista pestattiin Suomeen pyssymiehiä, epäilee poliisi
Poliisi on havainnut, että Suomeen tilataan Ruotsista henkilöitä tekemään väkivaltarikoksia.
Tällaisista maksua vastaan tehdyistä tilaustöistä puhutaan crime as a service -ilmiönä.
Asia tuli ilmi laajan väkivalta- ja huumerikosvyyhdin tutkinnassa. Esitutkinta sai alkunsa viime elokuussa, kun Helsingin Lassilassa hälytettiin ammutun useita laukauksia kohti yksityisasuntoa. Henkilövahingoilta vältyttiin ja poliisi otti kiinni useita ampumiseen liittyneitä henkilöitä seuraavina päivinä. Osa epäillyistä oli matkalla kohti satamaa, poliisin käsityksen mukaan tarkoituksenaan poistua maasta.
– Esitutkinnan perusteella kyseessä on ollut tilaustyö, jossa Ruotsista on värvätty henkilöitä tekemään väkivallanteko. Tekoon on osallistunut myös Suomessa asuvia henkilöitä järjestämällä muun muassa kuljetuksia ja asuntoja ruotsalaisille epäillyille, poliisi kertoo tiedotteessa.
Poliisin käsityksen mukaan teon takana on huumausaineisiin liittyvä riita. Teon uhreilla ei kuitenkaan poliisin mukaan ole tekemistä rikosten kanssa.



