Kari Lehtonen loisti ottelun ykköstähtenä, kun Dallas Stars kävi hakemassa Washington Capitalsista 4-2-vierasvoiton.
Dallasin suomalaisvahti torjui 42 laukausta – mukaan lukien kaikki yhdeksän kutia Washingtonin supertähden Aleksandr Ovetshkinin lavasta. Kahdessa edellisessä ottelussaan Lehtonen on päästänyt vain kolme kiekkoa taakseen 86 laukauksesta.
– Hän on ollut todella tärkeä pelaaja viime peleissä, kehui Stars-hyökkääjä Patrick Sharp.
– Sellaista tarvitaan aina välillä. Annamme vastustajalle pari maalipaikkaa, mutta maalivahti pelastaa nahkamme. Ehdottomasti ykköstähti tänään.
Koko NHL:n kärkijoukkue Washington oli voittanut 15 kotiottelua peräkkäin – edellinen tappio oli joulukuun lopulta. Dallas piti pudotuspelihaaveitaan elossa läntisessä konferenssissa. Kirittävää on enää viisi pistettä.

