Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton maansa myynnyt mokansa jälkeen – George Russell pelasti Mersun nöyryytykseltä

Lewis Hamilton meni mokaamaan säätönsä ennen Saudi-Arabian GP:n aika-ajoa.
Lewis Hamilton meni mokaamaan säätönsä ennen Saudi-Arabian GP:n aika-ajoa.xpbimages.com
Julkaistu 26.03.2022 21:45

MTV URHEILU

Mercedeksen onneton vauhti F1-kauden toisessa aika-ajossa Saudi-Arabiassa johti Lewis Hamiltonin putoamiseen jo avausosiossa. George Russell pelasti lopulta sen, mitä pelastettavissa oli.

LUE MYÖS: Lewis Hamilton romahti aika-ajoissa poikkeuksellisella tavalla – ytimekäs radioviesti tiivisti pettymyksen

Hamilton yritti kolmesti saada tauluun jatkoon riittävää aikaa, mutta auto ei antanut mahdollisuuksia 16. sijaa parempaan. Hän oli ensimmäinen putoaja toisesta osiosta.

– Jokin meni pieleen säädöissä. Ne näyttivät hyvältä kolmosharjoituksissa ja yritin viedä sitä samaan suuntaan. Ehkä menin liian pitkälle. Sitten auto oli ihan ajokelvoton. Se oli niin levoton, Hamilton tuskaili F1TV:n haastattelussa.

Data osoitti Hamiltonin auton olleen yksi koko joukon hitaimmista suorilla ajettaessa. Jokin oli toden teolla mennyt pieleen.

Sunnuntain kisastakaan hän ei ihmeitä odota. Mercedeksellä on mahdollisuus tehdä muutoksia autoon ja startata varikkosuoralta, mikä saattaisi antaa Hamiltonille jotain saumaa.

– Minulla (kisassa) on sama auto kuin aika-ajossa, joten en odota pääseväni niin paljon ylemmäs, mutta annan kaikkeni, Hamilton totesi.

Pahoissa ongelmissa toisessa osiossa ollut George Russell ylsi viimeisellä sijalla päätösosioon, jossa hän onnistui viimeisellä yrityksellään ajamaan kuudenteen lähtöruutuun riittäneen ajan. Sillä hän , joka oli lopulta aika-ajon kahdeksas.

kukisti viime vuonna Mercedestä ajaneen Alfa Romeo -kuski Valtteri Bottaksen

Lisää aiheesta:

Lewis Hamilton keksi selityksen umpisurkealle esitykselleenValtteri Bottas väijyy Lewis Hamiltonia startissa – myönsi Viaplaylle: ”Ilman päivityksiä olisi käynyt kuin tallikaverille”Valtteri Bottas joutui ”kierteeseen” Silverstonessa – tästä oli kyseKimi Räikkönen tyhjensi pajatson aika-ajon jälkeen: "Ei ollut mitään, että olisimme olleet p****ja tuossa tai tässä"Valtteri Bottas murjaisi Mugellon aika-ajon pannukakusta – "En saanut mahdollisuutta"Valtteri Bottas floppasi todella rajusti: "Järkyttävää"
F1Lewis HamiltonMercedesGeorge RussellUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • to17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • to10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia