Leo Komarov muistelee kesää 2015 NHL-tähdet feat. Siim -ohjelmassa, kun hän oli ollut oikeudessa ylinopeustapauksien myötä. Komarov sai silloin uudelta pomoltaan varsin ikimuistoisen puhelun.
Tuohon aikaan NHL-seura Toronto Maple Leafsia edustanut Komarov kävi kuultavana Espoon käräjäoikeudessa. Hänelle tuomittiin rangaistus kahdesta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kahdesta sakkovilpistä. Komarov sai 40 päiväsakkoa, joista maksettavaa tuli yhteensä 35 600 euroa.
Uutinen: Kiekkotähti Komaroville tuomittiin roimat sakot
– Mulla oli silloin se ylinopeusjuttu päällä ja Lou (Lamoriello) oli tehnyt juuri sopimuksen Maple Leafsin kanssa, eikä hänestä ollut kuulunut mitään, Komarov aloittaa tarinaansa NHL-tähdet feat. Siim -ohjelmassa.
Komarov viittaa ikoniseen NHL-pomoon Lamorielloon, joka nimitettiin Toronto Maple Leafsin GM:ksi kesällä 2015.
– Olin juuri ollut oikeudessa, kun tuli soitto, että ”tuetaan ja autetaan sua”. Ja että ”älä sitten vaan tule noilla valkoisilla luistimilla”, Komarov kertoo Lamoriellon varsin hilpeältä kuulostaneesta ohjeesta.
