MTV Sportin asiantuntija ja entinen NHL-maalivahti Pasi Nurminen pitää puolustaja Anssi Salmelan loukkaantumista merkittävänä takaiskuna Leijonille. Juuri Kanadaa vastaan Salmelalle olisi erityisesti ollut käyttöä.
Leijonien puolustuksesta on iso palanen poissa tänään illalla pelattavassa Kanada-ottelussa, kun Anssi Salmelan kisat päättyivät selkävammaan.
– Näkisin, että kyseessä on merkittävä menetys, että herra putosi pois. Anssi on ollut seitsemäntenä pakkina useissa peleissä, mutta näyttänyt arvonsa joukkueelle. Hänet pystyy heittämään rooliin kuin rooliin, Nurminen sanoo.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Vaahteranlehti valtaa alueen
Vastus on tänään kivikova ja panos valtava, kun Suomi kohtaa illalla 20.15 alkaen Kanadan. Leijonien puolustusta paineistetaan aivan eri tavalla kuin aikaisemmissa otteluissa, kun vahvat ja nopeat kanadalaiset rynnistävät hyökkäyksiin.
– Juuri Pohjois-Amerikan joukkueita vastaan Salmela olisi ollut tärkeä ja tarvittu. Kun ajatellaan ihan puolustusalueen puolustuspeliä, niin kyllä Anssin fysiikka, räjähtävyys ja voima riittävät pysäyttämään Pohjois-Amerikan pelaajia ja aiheuttamaan sitä kautta nopeampia riistoja.

