Leijonien Jere Sallinen edustaa Suomen EHT-turnauksessa harvinaista kokeneempaa kaartia.
LUE MYÖS: Jukka Jalonen vastaa Karjala-turnauksen saamaan kritiikkiin: "Kabineteissa ollut vääntöä"
Leijonat lähtee Karjala-turnaukseen nuorella joukkueella. Sallinen, 30, on ehtinyt nähdä paljon enemmän kuin useimmat joukkuetoverinsa.
Hän on esimerkiksi päässyt juhlimaan jääkiekon maailmanmestaruutta vuonna 2019.
Johtajan rooli on Salliselle tuttu jo HIFK:sta, jossa hän kantaa kapteenin C-kirjainta.
– Yritän olla esimerkillinen ja tuoda rentoutta mukaan. Itsellä on kuitenkin jo muutama EHT takana, Sallinen tuumi MTV Urheilulle Leijonien mediatilaisuudessa.
– Oli helppo päätös tulla turnaukseen edustamaan Suomea. Täällä on kaikki järjestetty viimeisen päälle turvallisesti.
(Juttu jatkuu kuvan alla)
Joukkuekavereille kuntoutusaikaa
Karjala-turnaus tuo kaivattua piristystä Sallisenkin arkeen, sillä alkukausi HIFK:ssa on verottanut varmasti voimia. HIFK:lla on ollut yli pari kentällistä miehiä telakalla, ja Sallisen kaltaiset runkopelaajat ovat kantaneet isoa vastuuta.
– Itse olen pysynyt terveenä, mutta paljon on kieltämättä ollut loukkaantumisia. En tiedä mistä ne johtuvat, mutta nyt onneksi he saavat huilata ja panna paikkoja kuntoon.

