Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Leijonat yhdessä äärimmäisen vaikeassa asiassa käsittämättömän hyviä – miten se on edes mahdollista?

/All Over Press
Julkaistu 26.05.2019 06:15
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Bratislava

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Leijonat haluaa olla jokaisessa irtokiekossa ensimmäinen. Se on monen muunkin joukkueen tavoite, mutta Leijonissa asia ei ole mitään sanahelinää, vaan pelaajat oikeasti toteuttavat käskyä.

LUE MYÖS: Tätä uskomatonta taistelua et nähnyt tv:stä – Leijonien suurimman sankarin viimeinen minuutti päättyi lysähdykseen jään pintaan

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

MM-kisojen mitalipelit sunnuntaina 26.5.:

Pronssiottelu Venäjä-Tshekki klo 16.45 C More Sport 1 ja MTV3
Finaali Kanada-Suomi klo 21.15 C More Sport 1 ja MTV3

Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.

Kiekko on irrallaan Venäjän päädyssä. Siihen iskee ensimmäisenä Harri Pesonen. Hän vääntää ja hakee joukkuekaveriaan, taas on uusi irtokiekko. Siihen iskee Sakari Manninen.

Kuvio toistui jatkuvasti Venäjä-ottelun ajan. Ja sama on toistunut läpi kisojen, jokaisen pelaajan kohdalta. Etenkin Ruotsi- ja Venäjä-otteluissa suomalaispelaajat ovat olleet likipitäen kaikissa irtokiekoissa ensimmäisenä ja voittanut kaksinkamppailun.

On helppoa sanoa, että mennään aina ensimmäisenä irtokiekkoon. Aivan eri asia on toteuttaa se. Miten se on siis mahdollista, että Suomi iskee kiekkoihin aina kiinni, ensimmäisenä?

– Nämä ovat aika monelle äijälle isoja matseja, Juhani Tyrväinen tiivisti vastauksensa.

Hän haki vertausta Venäjän suurista nimistä.

– Vähän ehkä tuntui, että venäläiset supertähdet vähän löysästi siellä luistelivat ja odottivat, että kiekko tulee lapaan. Meillä on kuitenkin tosi monta ensikertalaista, jotka haluavat näyttää aika isolle yleisölle ja scouteille sun muille. Minun mielestäni siinä on se ero, että me olemme valppaina siellä jäällä, Tyrväinen pohti.

Pesonen, yksi joukkueen näkyvimmistä taistelijoista vähän yllättyi koko kysymyksestä, mutta pohti sitten syitä.

– Kyllähän tässä nyt jokainen saa virtaa lisää, kun saat jonkun päänahan tuosta. Jätkät kasvavat sen sentin-kaksi yhdessä yössä ja Kaapo (Kakko) kolme. Kyllähän se itseluottamusta tuo, kun pystyy kairaamaan kovia joukkueita. Sitten luotat itseesi, omaan luisteluun, omaan tasapainoon ja kaikkeen muuhunkin enemmän. Ehkä siinä on se avain, Pesonen mietiskeli.

LUE MYÖS: Marko Anttila kulkenut kovan tien Leijonien kapteeniksi MM-finaaliin – ”Vinoiltu ja v*******u sieltä sun täältä”

Päävalmentaja Jukka Jalosen mielestä kyse on koko joukkueen ajatusmaailmasta. Pelaajat reagoivat ja antavat pelin viedä.

– Meillä on teemana, että pelataan vaan. Miten voidaan pelata paremmin huomenna? No, pelataan vaan. Miten voidaan voittaa huomenna? No, voitetaan vaan. Ei se ole sen kummempaa.

– Peli tulee selkäytimestä parhaimmillaan. Joskus tulee vielä joiltain niitä opittuja tapoja, jotka eivät ole kovin voittavia tapoja, mutta ei se ole helppoa, kun tilanteita tulee niin nopeasti. Siinä on välillä vähän parantamisen varaa, mutta se on reagointipeliä sekä nälkää ja himoa mennä kiekkoihin ensimmäisenä ja ottaa iskua sen jälkeen, Jalonen linjasi.

Leijonien halukkuus ja kyvykkyys riistää kiekkoja loi myös Venäjä-ottelun ainoan maalin. Suomi hävisi hyökkäyspään aloituksen, mutta Joel Kiviranta säntäsi kiekon saaneen Dimitri Orlovin perään. Hän vei pelivälineen lavasta, ja kun joutui kahden vastustajan puristuksiin, Kiviranta piti vielä kriittiset sadasosat kiekkoa ja syötti sitten kaatuessaan viivaan Henri Jokiharjulle. Jokiharju laukoi ja Marko Anttila oli ensimmäisenä irtopalassa. Kiekko verkkoon ja Suomi finaaliin. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mikko Manner esittää uudenlaisen vertauksen Leijonista – hurjaan slovakialaispurkaukseen Italiasta kumpuava vastausOlli Jokinen uskoo Leijonien mestaruuteen – kehuu Jukka Jalosta kovin ylistyssanoin: "Johtaja, jota katsotaan ylöspäin"Leijonat sortui MM-välierässä ”liigakiekkoon”, mikä pitää kitkeä pois – Jukka Jalonen käski ottaa mallia pimentoon jääneestä hyökkääjästäVoiko selkeämpää teemaa Leijonilla ollakaan? "Pelataan vaan, voitetaan vaan"Jukka Jaloselta väkevä puheenvuoro Leijonien unelmallisen MM-avauksen taustoista – ”Minä näin sen”Legendaarinen Kanadan kaataja kummastelee Leijonia: "Voi sitä muutaman mustelmankin ottaa"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"