Nähdäänkö NHL-pelaajia ollenkaan helmikuun talviolympialaisissa? Se on kysymys, joka on tällä hetkellä kiekkokansan huulilla. Leijonien päävalmentajan Jukka Jalosen mukaan Suomen joukkue rakentaa nyt kahta erilaista joukkuetta. MTV Urheilun jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen ja toimittaja Ilari Savonen listasivat omat näkemyksensä siitä, ketkä pelaajat ovat tyrkyllä kyseisiin joukkueisiin.
NHL ei ole antanut lopullista vahvistusta sille, että matkaavatko sarjan pelaajan Kiinan olympialaisiin. Tällä hetkellä tilanne on uhkaava, sillä NHL on pahan korona-aallon keskellä.
LUE MYÖS: NHL:stä tulossa synkkiä uutisia jo maanantaina? Neuvotteluista kuuluu varsin selviä viestejä
Tuoreella NHL:n koronaprotokollalistalla oli yli sata pelaajaa ja toimihenkilöä.
Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen myönsi MTV Urheilulle, että Suomen valmennusjohto ”rakentelee kahta erilaista joukkuetta”. Tällä hän viittasi malleihin, jossa NHL-pelaajat pääsevät olympialaisiin ja malliin, jossa pelaajia voidaan valita vain Euroopasta.
