Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lehti väittää: Trump kynäili rivouksia Epsteinille – Trump uhkaa oikeustoimilla

Yhdessä Trumpin kirjeessä oli lehden mukaan luonnos alastomasta naisesta.
Yhdessä Trumpin kirjeessä oli lehden mukaan luonnos alastomasta naisesta. Copyright Notice: Copyright (c) 2025 Splash News. No use without permission.
Julkaistu 18.07.2025 10:05

MTV UUTISET – STT

Trump kiisti lehdelle kirjoittaneensa kirjettä.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump uhkaa oikeustoimilla Wall Street Journalia (WSJ) lehden Jeffrey Epstein -uutisoinnin vuoksi. Lehti uutisoi paikallista aikaa torstaina, että Trump oli kynäillyt liikemiehelle rivon kirjeen tämän 50-vuotispäiväksi.

Trump on ollut myrskyn silmässä, koska hänellä oli ollut henkilökohtainen suhde seksuaalirikoksista tuomittuun Epsteiniin.

Vuonna 2003 lähetetyssä kirjeessä oli lehden mukaan luonnos alastomasta naisesta. Trump oli kirjoittanut allekirjoituksensa naisen vyötärön alapuolelle häpykarvoituksen paikalle. WSJ sanoo nähneensä kirjeen, muttei julkaissut siitä kuvaa.

Kirje päättyy WSJ:n mukaan Trumpin toivotukseen:

–  Hyvää syntymäpäivää – ja olkoon jokainen päivä uusi upea salaisuus.

Trump sanoi kirjettä väärennökseksi

Trump kiisti WSJ:lle kirjoittaneensa kirjettä ja sanoi sitä väärennökseksi. Hän sanoo Truth Social -viestipalvelussaan WSJ:n artikkelia ilkeämieliseksi ja herjaavaksi.

Trump myös uhkasi WSJ:n omistavaa globaalia NewsCorp-yhtiötä hallinnoivaa mediamoguli Robert Murdochia oikeustoimilla.

Epstein teki itsemurhan vankilassa vuonna 2019. Tapauksesta on tullut salaliittoteoreetikkojen kiinnostuksen kohde.

Monet heistä ovat pitkään väittäneet, että niin kutsutut "syvän valtion" toimijat ovat piilottaneet tietoja Epsteinin korkean profiilin yhteistyökumppaneista.

Joukko toimittajia odottaa kädet pystyssä kysymysvuoroaan Valkoisen talon tiedotustilaisuudessa.Viranomaiset ovat torjuneet väitteet Epsteinin murhasta. Valkoisen talon tiedottaja Karoline Leavitt vastasi toimittajien kysymyksiin koskien Epstein-tutkintaa Yhdysvaltain Washingtonissa heinäkuussa 2025.AOP

Viranomaismuistio torjui teorioita

Aiemmin tässä kuussa liittovaltion viranomaiset julkistivat muistion, jonka mukaan useilla Epsteiniin liittyvillä teorioilla ei ole totuuspohjaa.

Muistion mukaan ei ole todisteita esimerkiksi siitä, että Epstein olisi pitänyt listaa asiakkaistaan tai kiristänyt vaikutusvaltaisia henkilöitä.

Viranomaiset myös torjuivat väitteet Epsteinin murhasta ja vahvistivat tämän kuoleman olleen itsemurha.

Muistion johtopäätökset ovat herättäneet jyrkkää kritiikkiä myös Trumpin kannattajien keskuudessa, ja Trumpin hallinto on sittemmin yrittänyt rauhoitella tilannetta.

Torstaina Trump pyysi oikeusministeri Pam Bondia julkaisemaan Epstein-tapauksen valamiehistön lausunnot puhtaaksi kirjoitettuina.

Yhdysvaltalaismedia kertoi torstaina myös, että Epsteinin tapausta käsitellyt liittovaltion syyttäjä sai äkillisesti potkut.

Mielenosoittaja pitelee kylttiä, jossa lukee "Mitä Trump piilottelee Epsteiniin liittyen?".Mielenosoittaja tivasi lisätietoja Trumpin Epstein-tiedoista mielenosoituksessa Washingtonissa, heinäkuussa 2025.AOP

Lisää aiheesta:

Epsteinin rikoskumppanin haastattelun sisältö julkaistu: "Trump oli herrasmies"Trump: Välit Epsteiniin kariutuivat, kun tämä vei henkilökuntaa Trumpin golfkerholtaWSJ: Oikeusministeri sanoi Trumpille, että hän on useasti Epstein-asiakirjoissa – Valkoinen talo "ei kiistä asiaa"Lehti kertoo Trumpin nuorten naisten juhlista Epsteinin kanssa – rikoskumppani valmis oikeuden eteen: "Tietää kaiken"Trump nosti kunnianloukkauskanteen WSJ:n toimittajia ja omistajia vastaanTrump ei saa Epstein-kohua laantumaan - "Missä se asiakaslista on?"
Donald TrumpYhdysvallatJeffrey EpsteinMediaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 21:15
    Yhdysvallat

    CNN: Trump harkitsee 230 miljoonan dollarin korvausvaatimuksia oikeusministeriöltä

  • 15:38
    Ukrainan sota

    "Suuri pettymys": Venäjän jäädytetyt varat välttyivät käänteentekevältä päätökseltä

  • 13:48
    NBA

    TV-ikonilta raju väite Donald Trumpista

  • 10:48
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump ja Pohjois-Korean Kim: Tapaaminen ensi viikolla?

  • 10:11
    Kanada

    Tämä Ronald Reagan -mainos sai Trumpin suunniltaan – Kanada-kauppaneuvottelut lopetetaan