Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lehti: FBI:n johtaja pyytänyt oikeusministeriötä tyrmäämään Trumpin väitteen salakuuntelusta

Yhdysvaltain keskusrikospoliisin FBI:n johtaja James Comey.
Yhdysvaltain keskusrikospoliisin FBI:n johtaja James Comey.EPA
Julkaistu 06.03.2017 05:04

MTV UUTISET - STT

New York Times -lehden tietojen mukaan Yhdysvaltojen liittovaltion poliisin FBI:n johtaja James Comey on pyytänyt maan oikeusministeriötä julkisesti torjumaan presidentti Donald Trumpin salakuunteluväitteen. 

Trump väitti, että ex-presidentti Barack Obama on salakuunnellut häntä. New York Timesin lähteen mukaan Comey pyysi ministeriötä korjaamaan Trumpin väitettä, koska se virheellisesti vihjaa, että FBI on rikkonut lakia. Oikeusministeriö ei ole ainakaan toistaiseksi tehnyt näin 

FBI sekä oikeusministeriö kieltäytyivät kommentoimasta asiaa lehdelle. 

Trump vaati kongressilta tutkintaa 

Trump kirjoitti lauantaina Twitterissä, että Obama määräsi puhelinkuuntelun Trumpin puhelimiin ennen marraskuun vaaleja. Obama on kiistänyt asian edustajansa kautta. 

Obaman tiedustelupäällikkö James Clapper on aiemmin sanonut NBC:n haastattelussa, "ettei tällaista salakuuntelutoimintaa ole kohdistunut kampanjan aikana presidentiksi valittuun Trumpiin tai hänen kampanjaansa".  

Trump vaati eilen kongressia tutkimaan väitteet "poliittisesti värittyneestä tiedustelusta" viime vuoden vaalikampanjan aikana. 

– Presidentti Donald Trump haluaa, että samalla, kun tutkitaan Venäjän toimintaa, kongressin tiedustelukomiteat käyttävät toimivaltaansa päättääkseen, käytettiinkö tiedusteluvaltuuksia vuonna 2016 väärin, sanoi Valkoisen talon tiedottaja Sean Spicer.  

Lisää aiheesta:

CNN: Yhdysvaltalaisviranomaiset salakuuntelivat Trumpin entistä kampanjapäällikköä – tehtiinkö sama presidentille? USA:n oikeusministeriö vahvistaa: Ei todisteita Obaman Trump Toweriin asentamista salakuuntelulaitteistaWashington Post: Trump on nyt itse erikoissyyttäjän tutkinnan kohdeFBI:n johtaja vahvistaa USA:n oikeusministeriön tiedot: Ei todisteita Trumpin salakuunteluväitteille Trump vaatii kongressia tutkimaan salakuunteluepäilytCNN: FBI ei suostunut kumoamaan väitteitä Trumpin kampanjan ja Venäjän kontakteista
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:23
    Media

    Trump uhkasi tv-kanavia lupien menetyksellä – demokraatit vaativat telehallintoviraston puheenjohtajan eroa

  • Eilen20:14
    Donald Trump

    Kuvat: Tältä Donald ja Melania Trumpin Britannian-vierailu näytti

  • Eilen19:25
    Donald Trump

    Kommentti: Donald Trump vetää Amerikkaa vauhdilla viemäristä alas – Jimmy Kimmelin hyllyttämisessä koominen ristiriita

  • Eilen19:19
    Iso-Britannia

    Trump: Putin on pettänyt minut

  • Eilen18:35
    Yhdysvallat

    Onko media Trumpin hallinnassa? Asiantuntijalta lohduton arvio tv-koomikon kohuhyllytyksen jälkeen