Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leenalle osoitettu postikortti löysi oikeaan osoitteeseen 26 vuotta myöhässä – talon uusi omistaja yrittää ratkaista mysteerin

1:45Kolmasluokkalaisten värssyilemät kortit hauskuuttavatKolmasluokkalaisten värssyilemät kortit hauskuuttivat juhlavuonna.
Julkaistu 19.07.2019 10:01

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Yhdysvalloissa Illinoisin osavaltiossa asuva nainen yrittää selvittää 26-vuotista mysteeriä. Hänen postilaatikkoonsa saapui viime viikolla postikortti Hongkongista, joka herättää useita kysymyksiä.

Kim Draper ajatteli ensin, että postikortti oli yksinkertaisesti tullut väärään osoitteeseen. Hän kuitenkin yllättyi tutkiessaan sitä tarkemmin: kortti oli lähetetty päivälleen 26 vuotta sitten.

Postikortti saapui oikeaan osoitteeseen, mutta vastaanottajiksi oli merkitty toistaiseksi tuntemattomat Leena ja Muhammad Ali Kizilbash. Kortin kääntöpuolella on kuva perinteisistä, kiinalaisista veneistä.

– Minulla on ollut hauskaa tässä äärimmäisen ruuhkaisessa paikassa, alkaa englanniksi kirjoitettu viesti.

Viestin on allekirjoittanut ”isä”, joka toivoo näkevänsä postikortin vastaanottajat pian. Kuva kortista on nähtävissä CNN:n uutisessa.

"Olisi todella mukavaa tavata heidät"

Draper on yrittänyt etsiä pariskunnan käsiinsä, muttei ole toistaiseksi onnistunut. Hän on kertonut postikortista muun muassa edelliselle asukkaalle ja paikallisessa sanomalehdessä. Hän on etsinyt pariskuntaa tuloksetta myös sosiaalisesta mediasta ja kiinteistöverotietojen perusteella.

Draper kertoo asuneensa nykyisessä talossaan lähes neljä vuotta. Kyseessä on kuitenkin ensimmäinen kerta, kun osoitteeseen saapuu tuntemattoman pariskunnan postia.

– Olisi todella mukavaa tavata heidät. En halua vain heittää korttia takaisin postiin, Draper sanoo.

Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Sascha luuli saaneensa aikaisen joululahjan – postissa odottikin erilainen yllätysMysteerivarkaus päättyi joulun ihmeeseen: 1930-luvulla varastettu Jeesus-patsas ilmestyi paikalleen tänä joulunaMarty pelkäsi lompakkonsa kadonneen, kunnes löysi sen postilaatikostaan: "Anteeksi, että minulla kesti näin kauan"Uskomaton löytö: Rakkauskirje yli 40 vuoden takaa leijaili miehen jalkoihin – "Saamme kauniita lapsia, jotka näyttävät äidiltään"”Jossain meren lähellä" – pariskunnan joulukortti tuli perille epämääräisestä osoitteesta huolimatta Mies riemastui saatuaan postissa yli 26 vuotta vanhan paketin – terveiset jo kuolleelta äidiltä
YhdysvallatHongkongUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 12:05
    Ydinaseet

    Analyysi: Stubb julisti ydinaseiden aikakauden – tätä se tarkoittaa

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:11
    Ulkomaat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 07:15
    Kiina

    Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa