Toyotan Jari-Matti Latvala seurasi harmikseen sivullisena Argentiinan MM-rallin dramaattisen ratkaisun.
Ensimmäistä MM-rallin voittoaan jahdannut Elfyn Evans johti kilpailua liki koko matkan, mutta menetti voiton 0,7 sekunnilla Thierry Neuvillelle kilpailun päättäneellä El Condor -erikoiskokeella.
- MM-sarjalle oli hienoa, että ralli ratkeaa viimeisellä erikoiskokeella, jossa Neuville lyö Evansin 1,3 sekunnilla. Mutta oli se tosi harmi Evansin kannalta. Minusta hän olisi ansainnut voiton, Latvala tuumi.
MM-ralli on voitettu niukemmalla erolla vain kahdesti: Sebastien Ogier löi Latvalan Jordaniassa 0,2 sekunnilla vuonna 2011 ja Marcus Grönholm Sebastien Loebin 0,3 sekunnilla Uudessa-Seelannissa 2007.
M-Sportin Fordia kuskaava Evans karkasi Argentiinassa hyvän lähtöpaikan ja Dmackin pehmeän renkaan siivittämänä tukevaan johtoon, joka hupeni rengasrikkoihin ja diffuusorin rikkoutumiseen.
Latvalalta alkumatkan kolmossija vaihtui rengasrikon, moottoriongelmien ja auton ajettavuuteen liittyvien murheiden saattelemana viidenneksi sijaksi. Eroa kärkeen kertyi 1.48 minuuttia.
- Se rengasrikko oli tietysti iso asia, mutta moottorinlämmöt nousivat muutaman kerran kuumassa, hitailla ja mutkaisilla osuuksilla. Auto pitää saada myös kääntymään nöyremmin nimenomaan hitaissa paikoissa, Latvala linjasi.
- Nyt otettiin soralla askel eteenpäin Meksikon ralliin verrattuna. Portugalin rallin testeistä haetaan seuraavaa steppiä.
