Latinalaisessa Amerikassa vahvistettujen koronavirustapausten määrä on ylittänyt miljoonan.
Tartunnoista yli puoli miljoonaa on todettu Brasiliassa, jossa on nyt toiseksi eniten tapauksia koko maailmassa. Vahvistettuja tartuntoja on maassa noin 240 sataatuhatta asukasta kohden. Suomessa vastaava luku on 124.
Tästä huolimatta Brasilian presidentti Jair Bolsonaro uhmasi jälleen sunnuntaina suosituksia sosiaalisesta eristäytymisestä. Bolsonaro ei käyttänyt kasvomaskia tavatessaan maan pääkaupungissa lähekkäin pakkautuneen joukon kannattajiaan.
Oikeistopresidentti Bolsonaro on vastustanut äänekkäästi koronan hillitsemiseen pyrkiviä rajoitustoimia, jotka ovat Bolsonaron mukaan tarpeettomia ja taloudelle vahingollisia.
Maanosan toiseksi huonoin tilanne Perussa
Koronavirustilanne on pahenemassa myös esimerkiksi Chilessä ja Perussa.
Perussa ilmoitettiin sunnuntaina 8 800 uudesta, vuorokauden sisällä vahvistetusta koronavirustartunnasta. Maassa on toiseksi eniten vahvistettuja tartuntoja Latinalaisessa Amerikassa Brasilian jälkeen, ja yli 4 500 taudin saanutta perulaista on kuollut.
Perussa tartuntoja on jo lähes 165 000, eli liki 500 tartuntaa sataatuhatta asukasta kohden. Virus on levinnyt voimakkaasti, vaikka ihmisten välisiä kontakteja on rajoitettu kuukausia kovilla toimenpiteillä, kuten öisillä ulkonaliikkumiskielloilla, rajaliikenteen katkaisulla ja monien yhteiskunnan toimintojen jäädyttämisellä.
Valtaosa tartunnoista on tapahtunut pääkaupunki Limassa, jossa kolmasosa maan asukkaista asuu.
