Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähteet Washington Postille: Arabiemiirikunnat oli Qatarin hallituksen uutissivuston hakkeroinnin takana

Washington Postin tietojen mukaan arbiemiirakunnat oraganisoivat Qatarin hallituksen uutissivuston ja sosiaalisen median kanavien hakkeroinnin. Kuvituskuva.
Washington Postin tietojen mukaan arbiemiirakunnat oraganisoivat Qatarin hallituksen uutissivuston ja sosiaalisen median kanavien hakkeroinnin. Kuvituskuva.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 17.07.2017 05:22(Päivitetty 17.07.2017 15:45)

MTV UUTISET – STT

Emiraatit kiistää levittäneensä valeuutisia, tuomitsee edelleen Qatarin.

Arabiemiraatit oli Qatarin hallituksen uutissivuston ja sosiaalisen median kanavien hakkeroinnin takana, uutisoi Washington Post. Lähteet Yhdysvaltojen tiedustelupalvelusta kertoivat lehdelle, että Arabiemiraatit levitti valeuutisia Qatarin hallitsijan sanomisista toukokuussa.

Sanomiset lietsoivat meneillään olevaa kriisiä Qatarin ja sen naapurimaiden välillä. Tiedustelupalvelun viranomaisten mukaan on vielä epäselvää, toteuttiko Arabiemiraatit hakkerihyökkäyksen itse vai oliko se sopinut siitä jonkun muun kanssa. Hakkerihyökkäys tehtiin 24. toukokuuta.

Kesäkuussa seitsemän arabimaata katkaisi diplomaattisuhteensa Qatariin. Maaseitsikko syytti Qataria terrorismin tukemisesta.

Tillerson: Kriisi voi hyödyttää Isisiä

Arabiemiraatit kiistää, että se olisi hakkerihyökkäyksen takana. Arabiemiraattien suurlähettilään mukaan maalla ei ole mitään tekemistä epäillyn hyökkäyksen kanssa. Suurlähettilään mukaan totta on ainoastaan Qatarin käytös eli "ääriryhmien toiminnan tukeminen, rahoittaminen ja mahdollistaminen".

Arabiemiraattien mukaan Qatarin toimet lietsovat väkivaltaan, rohkaisevat radikalisoitumiseen ja heikentävät alueen vakautta. Qatar on jo aiemmin kiistänyt kaikki terrorismisyytökset.


Yhdysvaltain ulkoministeri Rex Tillerson on varoittanut, että Qatarin ja sen naapurimaiden välirikko voi viedä tehoa Yhdysvaltain taistelulta äärijärjestö Isisiä vastaan.

Kaikki Persianlahden maat ovat mukana Yhdysvaltain johtamassa liittoumassa, joka sotii Isisiä vastaan. Yli 10 000 Yhdysvaltain sotilasta on sijoitettuna Qatariin al-Udeidin lentotukikohtaan. Yhdysvaltain laivaston tukikohta puolestaan sijaitsee Qatar-kriisissä vastapuolella olevassa Bahrainissa. 

Lisää aiheesta:

Tillerson saapui Qatariin – salaisten sopimusten vuotaminen julkisuuteen kiristää tilannettaCNN: Venäläishakkerien epäillään levittäneen Qatarin naapurisuhteita sotkeneita valeuutisiaQatarin ulkoministeri vakuuttaa USA-suhteiden säilyvän ennallaanSeitsemän maata katkaissut diplomaattisuhteet Qatarin kanssa – syyttävät terrorismin tukemisestaSaudi-Aradia, Egypti, Bahrain ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat katkaisevat suhteensa Qatariin – syynä terrorismilta suojautuminenQatarin uutistoimisto hakkeroitiin – verkkoon syötettiin valeuutisia
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen21:07
    Lumivyöryt

    Seitsemän ihmistä kuoli lumivyöryssä Nepalissa

  • Eilen20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • Eilen19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan