Entä jos Jari Isometsän selkä olisi mennyt pahemmin jumiin ennen Lahden MM-hiihtoja 2001? Tai jos Mika Myllylä ei olisikaan pystynyt hiihtämään kotikisojen ensimmäisiä matkoja? Näitä joutui Isometsä puntaroimaan MTV3-kanavan Viiden jälkeen -ohjelmassa.
LUE MYÖS: Jari Isometsän poika on saanut kuulla ilkeitä kommentteja isästään: "Onks se ollu piikillä?"
Isometsä ja Myllylä – kuuluisat Karpaasit – joutuivat valtavan skandaalin keskelle yhdessä muun Suomen hiihtomaajoukkueen kanssa vuoden 2001 MM-kotikisoissa Lahdessa.
Elämäkerrassaan Isomettän poika Lahden MM-hiihtoihin palannut Jari Isometsä sai puntaroida Viiden jälkeen -ohjelman sohvalla, mitä olisi käynyt, jos maajoukkueen tähtikaksikko ei olisikaan pystynyt hiihtämään skandaalikisoissa?
Näin nimittäin oli käydä. Isometsän selkä meni pahaan kuntoon juuri kisojen alla. Myllylä puolestaan sairastui kovaan flunssaan.
– En ole hirveän kova jossittelemaan, mutta tuossa kirjassakin mainitsen sen – minä en usko mihinkään yliluonnolliseen – mutta silloin kävi niin, että minulla meni selkä viisi päivää ennen kisoja todella pahasti. Ja Mika oli oikeasti todella kipeänä, Isometsä kertoo.

