Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lähde: Red Bullin moottorijulkistus riippuu Lotus-kaupasta

Renaultin Cyril Abiteboul (vas.) ja Jerome Stroll keskustelivat Red Bullin neuvonantajan Helmut Markon kanssa perjantaina.
Renaultin Cyril Abiteboul (vas.) ja Jerome Stroll keskustelivat Red Bullin neuvonantajan Helmut Markon kanssa perjantaina.xpbimages.com/All Over Press
Julkaistu 28.11.2015 08:30

MTV SPORT

Perjantaina moottorisopimuksestaan kertonut Red Bull pystyy vahvistamaan Renaultin moottorivalmistajakseen vasta, kun ranskalaisyhtiön F1-projekti nytkähtää eteenpäin, uutisoi Sky Sports.

Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner kertoi Abu Dhabin kisaviikonlopun alla, että tiimi on solminut moottorisopimuksen, muttei voinut kertoa asiasta enempää.

Abu Dhabin GP sunnuntaina suorana MTV Maxin ja Katsomon lisäksi myös MTV3:lla kello 14.55 alkaen. Ennakkotunnelmat jo klo 13.30.

Sky Sportsin toimittaja Ted Kravitz tietää kertoa, että Lotuksesta tehdastalliaan suunnittelevan Renaultin on ensin vietävä oma hankkeensa maaliin.

– Viive Red Bullin moottorisopimuksen julkistuksessa johtuu siitä, että heidän täytyy odottaa, että Renault ostaa Lotuksen, Kravitz sanoo.

Renaultin moottoriurheilujohtaja Cyril Abiteboul lupaa asiassa tiedotettavaa mahdollisesti ensi viikolle. Lotuksen apulaistallipäällikkö Federico Gastaldi puolestaan paljasti, että Renaultin väkeä työskentelee jo nyt Lotuksen tehtailla.

– Emme voi painostaa Renaultia tekemään päätöksensä, koska se on heidän päätettävissään, Gastaldi totesi Sky Sportsille.

Lisää aiheesta:

Red Bull -pomo kiistää Renault'n antaman takarajanMersu-pomo: Emme ole peluri McLarenin ja Hondan välirikossaSauber-pomo vahvistaa: Hondan kanssa on neuvoteltuRed Bull -pomo vahvistaa: moottorisopimus tehtyFormulapomo pelottelee kahden tallin katoamisellaRenault-pomo: Päätöksiä F1-tulevaisuudesta Abu Dhabissa
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 16:09
    Michael Schumacher

    Syyte: Raiskaus Michael Schumacherin kodissa

  • ma12:35
    Moottoriurheilu

    Suomalaisyritys F1-tallin sponsoriksi – näytillä jo ensi viikonloppuna

  • 10.10.06:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä tunnustaa hurjan faktan – Kimi Räikkösen ura esimerkkinä

  • 9.10.17:10
    MM-ralli

    Kalle Rovanperältä F1-paljastus – tältä meno näytti Red Bull -autossa

  • 9.10.10:48
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä paljastaa MTV Urheilulle: F1-sarja tähtäimessä!