Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kytösahon nilkka on kunnossa - superlupaus valmis Salpausselälle

SM-kultaan normaalimäessä pari viikkoa sitten hypännyt Niko Kytösaho nähdään Salpausselän kisoissa tulevana viikonloppuna.
SM-kultaan normaalimäessä pari viikkoa sitten hypännyt Niko Kytösaho nähdään Salpausselän kisoissa tulevana viikonloppuna.
Julkaistu 15.02.2016 14:01
Toimittajan kuva

Timo Kunnari

timo.kunnari@mtv.fi

Mäkihypyn 16-vuotias lahtelaislupaus Niko Kytösaho kaatui ja loukkasi nilkkansa SM-kisoissa pari viikkoa sitten. Sairaalan kautta lyhyelle sairauslomalle päätynyt Kytösaho on hyppykunnossa.

Niko Kytösahon nilkassa oli nivelsidevamma. Sitä hoidettiin muun muassa levolla, sekä erikoisklinikalla Kaarinassa.

- Aika hyvässä jamassa nilkka jo on. Se on lähes normaali, loikkatreenia en ole tehnyt, sitä iskua jalka ei oiken kestä. Mutta esimerkiksi punttitreeniä pystyn maksimipainoilla tekemään, Kytösaho sanoo MTV Sportille.

Normaalimäen SM-kultaan kaksi viikkoa sitten hypänneen mäkikotkan mielessä on jo viikonlopun Salpausselän kisat.

- Valmistautuminen kisaan ei ole sen kummempaa kuin muihinkaan kisoihin. Ainoa asia on se, että mulla ei ole hajuakaan missä päin tulosluetteloa mennään. Sen näkee sitten viikonlopulla.

Maanantaina Romaniaan

Salppurin viikonloppu ei ole Kytösahon kauden päätavoite. Se on asetettu nuorten MM-kisoihin jotka hypätään Romaniassa.

- Lähden sinne ensi maanantaina. Nilkkavamma ei vaikuta mitenkään sinne lähtöön, ne kisat ovat yhä kalenterissa ja iso tavoite, hyppääjä miettii.

Lisää aiheesta:

Eero Hirvonen säilyttää kivikovat MM-tavoitteensa – myöntää vammastaan: "Ihme, jos se ei näy"Pahasti kaatunut Kytösaho yrittää treenata jo keskiviikkonaLoukkaantuminen ei mestari Kytösahoa lannista: Täysillä kohti MM-kisojaSuurmäen SM-kisassa kaatuneelle suomalaistoivolle huojentava uutinenOlympiavoittaja Niemisen paluu lähellä: "Parasta mitä mies voi tehdä sukset jalassa"Niko Kytösaho, 15, ei jännitä debyyttiään maailmancupissa
MäkihyppyHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • Eilen16:21
    Hiihtolajit

    Tähtihyppääjä lataa rajua tekstiä Norjan pukuhuijareista

  • ti18:40
    Kuolleet

    Mäkiviikon voittaja Horst Queck on kuollut

  • 24.9.20:09
    Urheilu

    Mäkihyppytähti: Ura ohi

  • 19.9.09:03
    Hiihtolajit

    Mäkihyppytähti huusi tuskasta

  • 23.8.14:39
    Yhdistetty

    Yhdistetyn tähtiurheilija vaihtaa lajia