Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kysely: Enemmistö suomalaisista ei antaisi robotin hoitaa itseään tai lähiomaisiaan

Lehtikuva
Julkaistu 22.06.2017 09:25

MTV UUTISET – STT

Lähes kaksi kolmasosaa suomalaisista ei antaisi robotin hoitaa itseään tai läheisiään, selviää Solitan teettämästä kyselytutkimuksesta. Vain viisi prosenttia kyselyyn vastanneista on täysin sitä mieltä, että voisi antaa robotin hoitaa itseään ja lähiomaisiaan. Miehet suhtautuvat ajatukseen robotin hoidosta paljon naisia myönteisemmin.

Noin joka viides vastaaja pitää robotteja uhkana työpaikalleen. Alle 30-vuotiaista lähes joka kolmas pelkää, että robotit vievät oman alan työpaikat.

Kaksi kolmasosaa pitää kuitenkin hyvänä asiana, että robotit korvaavat raskaat ja rutiininomaiset työt, jotta ihmiset voivat keskittyä mielekkäämpiin töihin.

– Useissa tapauksissa robotit eivät vie ihmisen paikkaa työssä, vaan muuttavat sitä. Automatisaatio ja robotisaatio vapauttavat ihmisiä tuottavampaan ja luovempaan työhön, sanoo Solitan Digital Society -liiketoiminnoista vastaava johtaja Timo Honko.

Kyselyn mukaan suomalaiset eivät pidä robotteja hyvänä ratkaisuna yksinäisyyteen. Vain joka kymmenes vastaajista uskoo, että robotit voivat olla ratkaisu yksinäisyyteen ja pystyvät korvaamaan ihmisen seuran.

Honko arvioi, että kyselyn vastausten perusteella suomalaiset ovat hyvin perillä robotisaation vaikutuksista.

Kyselytutkimuksen teki Consumer Compass, ja siihen vastasi huhtikuussa yli tuhat suomalaista.

Lisää aiheesta:

Kysely: Yli puolet suomalaisista ei halua hillitä tekoälyn kehitystä, vaikka se veisi työpaikkojaValtaosa suomalaisista kannattaa rajatonta rikastumista – lähes kolmannes tutkimukseen vastanneista pitää silti miljonäärejä uhkana demokratialleNuoret uskovat: Suurin osa nykyisistä töistä katoaa tulevaisuudessaSuomalaiset ovat valmiita antamaat rutiinihommat robottien tehtäväksi – matalasti koulutetut ja työväenluokka paheksuvat enitenRobotit tulevat hoitoalalle – ikääntyneimmät yllättäen myönteisimpiä”Robotit vapauttavat sairaanhoitajat ihmisläheiseen työhön”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:41
    Sää

    "Tämä huutaa punaista" – näin hurrikaani Melissan jäänteet muuttavat Suomen sään

  • 09:37
    Kotimaa

    Työtaistelut sulattivat Finnairin tuloksesta 18 miljoonaa euroa

  • 08:03
    Asuntokauppa

    Suomalaiset asuvat väkisin epäsopivissa asunnoissa, jos uhkana on myyntitappio

  • 05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta