Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kyläkauppias avautuu Lapin Kansalle kahden päivän puhelinpiinasta: Verkot kaatuivat täysin, edes 112:een ei voinut soittaa: "Asiakkaat olivat peloissaan"

Puhelinverkossa oli häiriöitä Sevettijärveltä Näätämöön asti.
Puhelinverkossa oli häiriöitä Sevettijärveltä Näätämöön asti.
Julkaistu 21.07.2018 23:51
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Pohjois-Lapissa Inarin kunnassa, Näätämöstä Sevettijärvelle koettiin lähes kahden päivän mittainen puhelinpiina viime sunnuntaista tiistai-iltaan saakka, kertoo Lapin Kansa.

Lehden mukaan millään puhelimella ei saanut yhteyttä mihinkään, välillä ei edes hätäkeskukseen.

Näätämön K-Marketin kauppias Juha-Matti Lias kertoo lehdelle, että kaupalla kävi paljon ihmisiä ihmettelemässä tilannetta.

– Osa oli peloissaankin, miten hälytetään apua ja kuinka yksin asuvat ikäihmiset pärjäävät. He eivät päässeet tilaamaan taksia, kenellekään ei voinut soittaa. Välimatkat talosta toiseen ovat pitkiä, Lias kertoo lehden haastattelussa.

Puhelinpiina ei ollut ensimmäinen laatuaan. Lias kertoo lehdelle, että myös kesäkuussa yhteydet olivat alhaalla sähkökatkon vuoksi.

Tässä tilanteessa edes 112:een ei voi soittaa

Kahden päivän puhelinpiinan aikana ei pystynyt välillä soittamaan edes hätäkeskukseen, sillä kaikkien operaattoreiden verkot olivat alhaalla.

– Lapissa operaattorit toimivat usein samassa mastossa. Jos sähköntulo mastoon jostakin syystä katkeaa, vaikuttaa se kaikkien toimintoihin, Viestintäviraston Kyberturvallisuuskeskuksen tilannekuvaryhmän päällikkö Jarna Hartikainen selventää Lapin Kansan haastattelussa.

Lapin Kansan mukaan jokaisella suomalaisella on oikeus saada vakituiseen asuinpaikkaansa tai yrityksensä toimipisteeseen kohtuuhintainen puhelinliittymä sekä laajakaistaliittymä. Mikäli kuuluvuutta ei saavuteta, asiakas voi olla yhteydessä operaattorin lisäksi Viestintävirastoon.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Carlos Sunila
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Puhelinongelmat ovat jatkuva riesa Tealle itärajalla – pohtii poismuuttoaElisa kertoo, kuinka matkapuhelinmaston kaato vaikuttaa yhteyksiin ja miten ongelmiin vastataanAjamatta jäävät Kela-kyydit piinaavat ihmisiä ympäri Suomea – Lapinjärvellä "täysi kaaos"Video: Kaivinkonekuljettajan loputon urakka Kainuussa tykkylumen keskelläHäiriötilanteessa Suomeen tarvitaan 70 hätävirralla toimivaa huoltoasemaa, nyt niitä on vain neljä – Miten löpö maksettaisiin?Yle: Potilas hengenvaarassa teholla, koska kirurgia ei tavoitettu – syynä Soneran mobiiliverkko

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:32
    Politiikka

    Valtonen silmienvääntelykohusta: Ylin valtionjohto käynyt keskustelua ystävämaiden kanssa

  • Eilen20:21
    Konflikti

    Venäläinen palvelu varasti MTV:n menestyssarjan ja muokkasi sisältöä härskisti

  • Eilen20:11
    Sää

    Meteorologi paljastaa joulun lumitilanteen – miten käy Etelä-Suomen?

  • Eilen18:06
    Politiikka

    Perussuomalaisten sanktiot eivät riitä oppositiolle – Orpolta vaaditaan toimia

  • Eilen17:56
    Politiikka

    Eerolalle ja Garedewille vakava huomautus – perussuomalaiskolmikko pyysi anteeksi