Kuulutko näihin ryhmiin? Tulehduskipulääkkeet eivät sovi
Ibuprofeenivalmisteet ovat Suomen käytetyimpiä lääkkeitä. Ne eivät kuitenkaan sovi kaikille ja sopivuus kannattaa varmistaa etenkin siinä tapauksessa, että käytössä on muitakin lääkevalmisteita.
Ibuprofeenia pidetään Suomessa yleislääkkeenä, jota napataan vaivaan kuin vaivaan. Se ei kuitenkaan sovi kaikille. Ibuprofeenia eivät saisi käyttää sille allergiset, tai suolistovuodoista tai sydänsairauksista kärsivät.
Raskaana oleville ja osalle astmaatikoista eivät sovi mitkään tulehduskipulääkkeet, ei myöskään ibuprofeeni.
– Tulehduskipulääkkeitä ei saa käyttää raskauden aikana, varsinkin viimeisen kolmanneksen aikana ne voivat aiheuttaa isojakin ongelmia, kommentoi kliinisen farmakologian ja lääkehoidon erikoislääkäri Annikka Kalliokoski.
Hyvä vaihtoehto tulehduskipulääkkeille ovat parasetamolivalmisteet, joiden vaikutusmekanismi on erilainen. Ne ovat yleisesti paremmin siedettyjä, mutta niilläkin on riskinsä. Esimerkiksi alkoholisteille tai muuten maksasairauksista kärsiville parasetamolia ei suositella.
Yliannostuksen riski olemassa
Ibuprofeenia ja parasetamolia saa sekä ilman reseptiä että reseptilääkkeinä. Kalliokosken mukaan tämä päällekkäisyys on suurin syy sille, että niitä otetaan haittoja aiheuttavia liian suuria annoksia.
Lääkettä sisältävä reseptivalmiste on siis jo valmiiksi käytössä, mutta itsehoitovalmistetta otetaan tilapäiseen särkyyn sen lisäksi. Ei tulla ajatelleeksi, että ilman reseptiä saatavissa lääkkeissä voisi olla samoja vaikuttavia aineita kuin reseptilääkkeissä.
Etenkin, jos on useampi lääkevalmiste käytössä, tulisi itsehoitovalmisteen yhteensopivuus selvittää ennen käyttöä.
– Varsinkin ikääntyvillä, joilla saattaa olla useampi eri lääkevalmiste käytössä, kannattaisi aina olla lääkekortti mukana ja kysyä, mikä itsehoitovalmiste sopii omien lääkkeiden kanssa, Kalliokoski muistuttaa.
Aina, kun lääkkeitä ostaa itsehoitoon, kannattaa tarkistaa apteekissa, sopiiko se käytössä olevan lääkityksen kanssa yhteen.
Uusimmat
-
23:19
Huuhkajien sensaatiopelaaja iski jälleen! Lukas Hradeckylta käsittämättömiä pelastuksia
-
23:06
Espanja lähettämässä Ukrainaan kuusi Leopard 2 -panssarivaunua ensi viikon loppuun mennessä – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Ukraina saamassa miljoona tykistöammusta EU-maiden varastoista toukokuun loppuun mennessä
-
22:28
SM-liigan kurinpito on puhunut – kolme samanlaista päätöstä meni juuri julki
-
21:40
Toimittaja hyppäsi suksille ensimmäisen kerran sitten peruskoulun – tällainen laji on koirahiihto, jossa kaivataan lisää harjoittelupaikkoja
-
21:32
Näin varaudut maailman mullistuksiin – ammattilaiset kirjoittivat oppaan poikkeusoloista selviytymiseen: "Ei riitä, että on perunoita kellarissa"
-
21:15
Yli miljoona ihmistä osoitti torstaina mieltään eläkelakien uudistusta vastaan Ranskassa
-
21:14
MTV:n viihdetoimittajilla vankka näkemys Euroviisujen kärkinimistä – "Se on ihan tykki se kappale!"
-
21:00
Kuninkaallinen valokuvaaja paljastaa, millaista on kuvata prinssi Williamin ja prinsessa Catherinen lapsia – jakaa yhden vinkin
-
20:50
Sensaatiolaituri Huuhkajien avauskokoonpanossa Tanskaa vastaan – yksi asia yhä hämärän peitossa
-
20:48
Venäjän dopingpanna kumottiin – yleisurheilussa tehtiin päätös jatkosta
-
20:36
Leikolan lohkoketju, osa 2: Näin jättipankkien ongelmat johtivat rytinään – onko edessä uusi finanssikriisi?
-
20:35
Antti Pihlakoski hämmästelee Venäjä-kosiskelua – kertoo, mitä hyvää yleisurheilun päätökset voivat maassa lisätä
-
20:23
Melkein puoli miljoonaa ihmistä on käynyt jo äänestämässä
-
20:15
Napsitko liikaa makeisia? Ravitsemusterapeutti kertoo, miten sokerin syöntiä voisi vähentää
-
20:07
Suomi kielsi kiväärien viemisen Bosnia-Hertsegovinaan – Pekka Haavisto MTV:lle: Pelkona, että aseita käytettäisiin muuhun kuin metsästykseen
-
19:58
"Näytit todella kalpealta, huuliasi myöten", sanoi hirviöhammaslääkäri vaimolleen – vajaat kaksi viikkoa myöhemmin rouva makasi aivokuolleena sairaalassa
-
19:49
Tiktokin toimitusjohtaja yrittää estää sovelluksen kieltämisen Yhdysvalloissa – "Teknologianne vie kirjaimellisesti hengen"
-
19:25
Huuhkajille huonoja uutisia: luottopelaaja sivussa Tanska-ottelusta – näin Suomi voi pelata
-
19:23
Kiira Korven runoteoksesta murska-arvion kirjoittanut Arttu Seppänen kertoo saamastaan törkypalautteesta – Korvelle kriitikko antaa kiitosta
-
Lataa lisää