Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kunnarin kommentti: Maailman parhaan ”ei-norjalaisen” titteli auki

Nouseeko Kerttu Niskanen (oik.) vielä Charlotte Kallan ohi?
Nouseeko Kerttu Niskanen (oik.) vielä Charlotte Kallan ohi?Lehtikuva
Julkaistu 10.01.2016 13:10

Timo Kunnari, Val di Fiemme

Tour de Ski päättyy sunnuntaina epäinhimillisen kovaan etappiin. Sillä on pituutta 9 kilometriä, mutta seitsemän kisan väsyttämät urheilijat kipuavat Italian Dolomiiteilla laskettelurinnettä ylös kohti Alpe Cermisin huippua. Kivuliasta hommaa.

Norjan systeemi toimii, ja maa tulee viemään naisissa kolmoisvoiton tourilla, siis ilman keskeytyksiä viimeisessä kisassa. Kuka on tässä vaiheessa kautta maailman paras ”ei-norjalainen” naishiihtäjä, selviää sunnuntaina iltapäivällä.

Suomalaisilla on pullat hyvin uunissa. Ruotsin Charlotte Kalla on neljäntenä, mutta Kerttu Niskanen hyökkää ladulle vain 1,7 sekuntia ruotsalaisen perään. Krista Pärmäkoski hurjasteli lauantaina Val di Fiemmen laduilla ja on ennen päätösetappia kuudentena. Heti hänen peräänsä lähtee vielä Anne Kyllönen. Laura Mononenkin löytyy vielä sijalta yhdeksän kokonaistilanteessa.

Urheilussa huomio kiinnittyy usein voittajiin, eli naisten hiihdossa norjalaisiin. Se on tavallaan ihan oiken. Mutta suomalaiset ovat tällä hetkellä selkeästi maailman kakkoskansa naisten hiihdossa. Rintama kymmenen parhaan joukossa on leveä. Se on syytä muistaa.

Naisten on hyvä jatkaa Tourilta kohti Lahden MM-hiihtoja. Niiden alkuun on aikaa reilut 13 kuukautta.

Tour de Skin loppuhuipennus MTV Maxilla ja Katsomossa kello 14.50 alkaen!

Lisää aiheesta:

Millainen koettelemus Tour de Skin loppunousu on hiihtäjälle? Krista Pärmäkoski kertooMertaranta hehkuttaa Tour-huipennusta – "Vuosikausiin ensimmäistä kertaa"Mertaranta povaa: Suomalaisten menestys Tour de Skillä ratkeaa kärsimysten vuorellaAsiantuntija-Roponen: Niskanen pystyy hämmentämään kärkisakkiaKyllönen kaipaa seuraa loppunousuunIivo Niskasen ympärillä isoja kysymysmerkkejä
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 13:35
    Iivo Niskanen

    Iivo Niskaselta taas uusi yllätys – Jari Isometsä innostui: "Haluaa kovia rykäisyjä"

  • Eilen16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • Eilen15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • 1.11.13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • 1.11.08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"