Pohjois-Karjalassa Rääkkylän kunnanhallituksen on määrä käsitellä tänään kunnanjohtaja Esko Rautiaisen viestipalvelu X:ssä lähettämiä härskejä viestejä. Kunnanjohtaja on kommentoinut vähäpukeisten naisten kuvia julkisella tilillään.
Rautiaisen kommenteista kertoi ensin sanomalehti Karjalainen. Karjalainen sanoo viestipoimintojen olevan peräisin puolen vuoden ajalta. Viesteissä Rautiainen on muun muassa kommentoinut kuvaan "namupylly", sanonut setämiestenkin tykkäävän piparista ja siteerannut Veikko Huovisen romaanihahmoa kirjoittaessaan "näteistä tissinmoikuloista".
Rautiaisen tiliä ei enää löydy viestipalvelusta. Kunnanjohtaja kertoi Helsingin Sanomille, että hän on itse poistanut tilinsä X:stä.
Lue myös: Karjalainen: Rääkkylän kunnanjohtaja julkaissut härskejä viestejä X:ssä – "namupylly"
Rautiainen kertoi alun perin Karjalaisen uutisessa, ettei hän pidä viestittelyä asiattomana käytöksenä eikä lähettäisi viestejä, jos ne olisivat loukkaavia vastaanottajalle. Hän sanoi voivansa kirjoittaa palvelussa myös omana itsenään, ei aina kunnanjohtajana.