Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuninkaalliset näyttävästi mukana legendaarisessa laukkakilpailussa – uskomattomia hattuja!

Julkaistu 15.06.2016 09:59

MTV VIIHDE

Royal Ascot, eli Ascotin laukkakilpailu, on paitsi Britannian tunnetuin hevostapahtuma, myös uskomattomien hattujen esittelyareena. 

Eilen tiistaina laukattiin legendaarinen Royal Ascot, eli Ascotin laukkakilpailu. Ascotin rata sijaitsee historiallisessa Berkshiren maakunnassa, lähellä Windsorin linnaa. 

Kyseessä on Englannin tunnetuin hevostapahtuma, jonka katsomossa nähdään vuosittain niin kuninkaallisia kuin muutakin eliittiä. Eiliset laukkakisat eivät olleet poikkeus, sillä paikalla nähtiin muun muassa kuningatar Elisabet ja prinssi Harry.

Vuodesta 1711 saakka järjestetty tapahtuma tunnetaan myös erittäin tiukasta pukukoodistaan. Miesten täytyy pukeutua sakettiin sekä silinterihattuun. Naisten pukujen tulee olla peittävät, mutta koodissa on myös revittelyn varaan. 

Perinteisesti tyyliin kuuluu myös hattu. Royal Ascotissa pätee hattujen kohdalla sääntö mitä suurempi, sen parempi. Kisoissa nähdään vuosi vuodelta erikoisempia hattuja, ja myös kuninkaalliset irrottelevat tavallista rennommin. 

10.5730841at
Kuningatar Elisabet.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Kuningatar Elisabet edusti tapahtumassa kesäisessä keltaisen väreissä. Näyttävän hatun lierissä oli raikkaan sinisiä kukkia. 

21.24568822Prinssi Philip ja kuningatar Elisabet.WENN.com

Jordanian prinsessa Haya revitteli hattumuodillaan. Harmaansävyinen sulkahattu oli leveämpi kuin prinsessan hartiat. 

10.5730841chJordanian prinsessa Haya.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Kuningatar Elisabetin lapsenlapsi, prinsessa Annen tytär Zara Tindall on olympiatason kenttäratsastaja ja eläytyi katsomossa tunteikkaasti. Hänen päässään nähtiin toispuoleinen sininen hattu, jossa oli villejä keltaisia nyörejä. 

Tindallin ystävä Dolly Maude edusti hieman hillitymmässä tyylissä. Hänen mustaa pillerihattua koristi suuri valkoinen ruusuke. 

8.19353855/ All Over Press

Wessexin kreivitär Sophien hattu oli sävy sävyyn hänen mekkonsa kanssa. Tweed-kankaista suurta hattua koristi villit sulat. 

10.5730841clWessexin kreivitär Sophie.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Prinssi Harry edusti tyylikkäänä mustassa silinterissä. 

10.5730841ctPrinssi Harry.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Lisää aiheesta:

Hullut hatut valtasivat Ascotin laukkakilpailut – kuninkaallisilla oma linja tyylissäänUpea pari! Prinssi William ja herttuatar Catherine edustivat tyylikkäinä Royal Ascot -laukkakilpailuissaTyyliguruksi tähtäävä herttuatar Meghan yllätti asullaan – kukkakuosit ja röyhelöt vaihtuivat mustaan rokkiasuunTyylistä toiseen! Herttuatar Meghan edusti kolmessa eri asussa yhden päivän aikana – mikä on suosikkisi?Herttuatar Meghan debytoi brittieliitin ykköstapahtumassa – häikäisi valkeassa asussaNyt on villiä hattumuotia! Julkkikset ja kuninkaalliset edustivat laukkakisoissa mitä villeimmillä päähineillä
Kuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Kuninkaalliset
  • Eilen16:30
    Kuningas Charles

    Kuningas Charles otti pikkuveljeltään kaiken pois – asiantuntija: "On vaatinut luonteenlujuutta"

  • Eilen06:53
    Kuningas Charles

    Tätä mieltä kansa on Andrew'n prinssin tittelin riistämisestä

  • pe16:33
    Kuningas Charles

    Asiantuntija arvioi: "Brittihovi halusi Andrew'sta eroon ennen kuin jotain uutta tulee ilmi"

  • pe05:35
    Britannian kuninkaalliset

    Virginia Giuffren perhe: "Naisen rohkeus kaatoi prinssin"

  • to21:47
    Iso-Britannia

    Kuningas Charles otti pois kaiken: Pelkkä Andrew