Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuluttajat kaipaavat silakkaa tarjolle uudella tavalla

silakka copy
silakka copyCopyright Alma Media Oyj 2000 / pro kala
Julkaistu 19.10.2003 16:18

Silakan rooli on kuluttajien silmissä ristiriitainen. Sitä pidetään hyvänä, edullisena ja monipuolisena kalana, mutta sen rooli on hyvin arkipäiväinen. Siinä missä lohi on kuningaskala tai made talven gourmetherkku, silakka on "vain silakka".

Muun muassa tällaisia tuloksia saatiin, kun Pro Kala ry tutkitutti miten nuoret kuluttajat suhtautuvat silakkaan. Projektipäällikkö Katriina Partasen mielestä tutkimuksen viesti on selvä: silakan nykyistä häilyvää ja ristiriitaista roolia pitäisi jämäköittää. Silakan nykyiset käyttötavat eivät innosta kuluttajia. Silakkaa toivotaan tarjolle uudella tavalla ja tässä peräänkuulutetaan ennen kaikkea tuottajien panosta. Uudella tavalla esille tuotuna silakasta voitaisiin saada houkuttelevampi elintarvike ja saada kalan arvostus sen ansaitsemalleen tasolle.

Houkuttelevammin esille kalatiskiin

silakatsilakatCopyright Alma Media Oyj 2000

Katriina Partasen mukaan kuluttajia ärsyttää erityisesti tapa, jolla silakka on esillä kaupan kalatiskillä: nuhjaantunut styrox-laatikko, josta kalaa kauhotaan muovipussiin. Tapa ei juurikaan herätä ruokahalua. Silakat olisi tärkeää saada arvokkaasti kalatiskiin.

Kuluttajien ostopäätöstä helpottaisi monin verroin, jos tarjolla olisi myös maistiaisia herkullisista silakkaruuista selkeiden valmistusohjeiden kanssa. - Uusia ruokaohjeita ja käyttöideoita kaivataan jatkuvasti, ja silakassa tähän riittää mahdollisuuksia, Partanen huomauttaa, ja on samalla valmis sysäämän vastuuta tässäkin asiassa enemmän tuottajien suuntaan. - Muissakin elintarvikeryhmissä valmistajat ja tuottajat tarjoavat kuluttajille reseptejä ja käyttövinkkejä, hän perustelee.

Kouluihin nuorille maistuvia silakkaruokia

Osalle tutkimuksessa mukana olleille silakka toi mieleen koulu-, armeija- ja laitosruuan haaleine, ei ihan vastapaistettuine silakkapihveineen, jolloin mielikuvat olivat pääosin negatiivisia. Partanen uskoo, että koulut voisivat kuitenkin olla avainasemassa nuorten tavoittamisessa. - Jos siellä onnistuttaisiin, silakalle voitaisiin saada uusia ystäviä. Perinteisten pihvien sijaan silakkaa pitäisi kuitenkin tarjota nuorille uudessa, raikkaassa muodossa.

Partanen ehdottaa kokeiltavaksi esimerkiksi uuniperunaa savusilakkatäytteellä, silakkapastaa ja ruokaisia salaatteja. Hänellä on käyttökelpoinen idea myös ensi kesän festereiden järjestäjille: - Silakkaa voitaisiin hyvin tarjota festareilla vaihtoehtona perinteiselle pikaruualle. Jos silakkaa olisi tarjolla helpossa, maukkaassa ja ruodottomassa muodossa, kynnys kokeilemiseen madaltuisi huomattavasti, hän uskoo.

(MTV3 Internet / Finfood)

Onko sinulla ehdottaa uusia maukkaita silakkaruokaohjeita, jotka maistuvat myös lapsille ja nuorille? Kirjoita ideasi tai ohjeesi Makuja -keskustelupastalle!

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Löysikö kahvi-Jarkko täydellisen porsaanreiän? Näin kaupat oikeasti valvovat kahvitarjousten ostorajoituksiaTätä oiretta vessakäynnillä ei pidä kuitata vaarattomana – milloin paksusuolen tähystys on tarpeen?Yksinkertainen syy johtaa dieettikierteeseen – "Kaikki, mikä laihduttaa, ei ole terveydelle hyväksi"Pirjon paras purkkisalaatti: Helppo, halpa ja säilyy jopa kaksi viikkoa!Tällaisilla tuotteilla uutta äitiyspakkausta pyritään täydentämäänMillainen rasite pakkanen on terveydelle? Yksi seikka lisää riskejä jo –15 asteessa

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:11
    Kahvi

    Löysikö kahvi-Jarkko täydellisen porsaanreiän? Näin kaupat oikeasti valvovat kahvitarjousten ostorajoituksia

  • 06:52
    Suolistosairaudet

    Tätä oiretta vessakäynnillä ei pidä kuitata vaarattomana – milloin paksusuolen tähystys on tarpeen?

  • Eilen18:58
    Painonhallinta

    Yksinkertainen syy johtaa dieettikierteeseen – "Kaikki, mikä laihduttaa, ei ole terveydelle hyväksi"

  • Eilen16:44
    Ruoka

    Pirjon paras purkkisalaatti: Helppo, halpa ja säilyy jopa kaksi viikkoa!

  • Eilen15:20
    Kela

    Tällaisilla tuotteilla uutta äitiyspakkausta pyritään täydentämään