Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kulttuuriala tyrmistyi miljoonien leikkauksesta: "Koronasta kärsinyt ala tarvitsee tukea, ei uusia leikkauksia"

8:30Kulttuuriväen ahdinko helpottumassa hiljalleenViiden jälkeen -ohjelmassa kerrottiin loppukesästä, kuinka kulttuuriväen korona-ahdinko on helpottumassa. Nyt tulleet uutiset leikkauksista osuvat sikäli kivuliaaseen aikaan.
Julkaistu 12.10.2021 13:30

MTV UUTISET - STT

Kulttuurialalla otettiin tyrmistyksellä vastaan hallituksen kulttuuri- ja taidealan leikkausuutiset.

Taiteen ja kulttuurin valtionrahoitusta leikataan ensi vuonna yli 18 miljoonalla eurolla.

Lue myös: Rahapelirahoja aiempaa vähemmän: Näin ministeriö leikkaa 43 miljoonaa kulttuurista, taiteesta ja nuorisosta

Kulttuuriala vetoaakin nyt eduskuntaan vedottiin leikkurin pysäyttämiseksi.

– Kulttuuritarjonta maassa heikkenee. Vielä voi eduskunta päättää toisin, kommentoi Twitterissä kirjailija ja vihreiden entinen kansanedustaja Rosa Meriläinen, joka on kulttuurin ja taiteen edunvalvojan Kulta ry:n pääsihteeri. 

Koronapandemiassa pahasti kärsinyttä kulttuurialaa ei pidetä sopivana leikkausten kohteena.

– Yli 18 miljoonan leikkausten työllisyysvaikutukset tulevat olemaan merkittäviä. Koronasta kärsinyt ala tarvitsee tukea, ei uusia leikkauksia. Eduskunta, teillä on vielä mahdollisuus pelastaa tilanne, kirjoittaa Twitterissä taide- ja kulttuurialan ammattijärjestö Taku ry:n toiminnanjohtaja Nea Leo.

Alan leikkauskohdista kirjastoalalla kritiikkiä herättää vähälevikkisen kirjallisuuden ostotuen ja kulttuurilehtien tilaustuen lopettaminen kokonaan.

– Kyseessä on noin miljoonan euron kokonaisuus valtion budjetissa, sanoo Suomen kirjastoseuran toiminnanjohtaja Rauha Maarno.

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen piti tiistaina aamupäivälle erillisen tapaamisen kulttuuri- ja taidealalle leikkauksesta.

– Tietysti tunnelma oli hyvin surullinen ja pettynyt, ministeri kuvaili toimittajille.

8:30Kulttuuriväen ahdinko helpottumassa hiljalleenUutisaamun vieraana kulttuurialan tilanteesta koronan keskellä kommentoivat dokumentielokuvaohjaaja Virpi Suutari ja Espoon kaupunginteatterin teatterijohtaja Erik Söderblom.

Lisää aiheesta:

Kulttuurialan konkarit kommentoivat hallituksen miljoonaleikkauksiaTeatteriväki marssi ulos – "Heikoimmassa asemassa olevien kurittamisesta luovuttava, vaikuttaa myös kulttuuriin"Kulttuurialaa uhkaavat 14 miljoonan euron leikkaukset – Music Finlandin pomo: "Kuulostaa todella huonolta"Kulttuuripomo Rosa Meriläinen alan uusista miljoonaleikkauksista: 300 000 lasta ja nuorta jää lähivuosina ilman kulttuurielämystä, joita aiemmat ikäluokat ovat saaneetKulttuuriin, liikuntaan ja tieteeseen yli 40 miljoonan leikkaukset – ministeri Kurvinen ennakoi työpaikkojen vähenevänMinisteri Kurvinen vakuutti mielenosoittajille: Kulttuurialaan satsataan – "Ministeriyteni yksi suurimpia prioriteetteja"
Valtion budjettiVeikkausTaideKulttuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtion budjetti
  • 8.9.13:48
    Ruotsi

    Suomi katsoo köyhänä vierestä, kun Ruotsi elvyttää miljardeilla – Juhana Vartiaiselta ikävä muistutus

  • 3.9.21:56
    Politiikka

    MTV:n politiikan toimittaja: Lisäleikkauksia voi tulla

  • 3.9.19:12
    Orpon hallitus

    Oppositio: Hallituksen talousote näyttää kirpoavan lopullisesti – "Mihinkään ei panosteta"

  • 3.9.18:09
    Politiikka

    Elokuvasäätiö kauhuissaan leikkauksista: Kotimaisten ensi-iltojen määrä voi puolittua

  • 3.9.16:08
    Orpon hallitus

    Asiantuntija: Hallituksen työseteli nuorille on hetken hurmaa, mutta hankkeessa on pointtinsa