Vaikka Suomen täysi Nato-jäsenyys ei ole astunut vielä voimaan, on Suomi käytännössä jo sotilasliiton turvatakuiden piirissä, sanoo MTV Uutisten kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J. Penttilä Huomenta Suomelle.
Turkki ja Unkari ovat ainoat Naton jäsenmaat, jotka eivät ole vielä ratifioineet Suomen ja Ruotsin jäsenyyksiä.
– Käytännössä ollaan tilanteessa, että jos Venäjä alkaisi uhitella Suomelle, se johtaisi välittömästi siihen, että Yhdysvallat, Britannia, Ranska ja Saksa sanoisivat, että Suomi on turvatakuiden piirissä. Siinä mielessä odottelu ei ole vaarallista Suomelle, mutta epämukavaa, Penttilä sanoo.
Risto E.J. Penttilän mukaan Suomi tekee tällä hetkellä kaikkensa tilanteen ratkaisemiseksi, mutta kovin paljon lisää ei ole enää tehtävissä.
– Aika vähän muuta voidaan tehdä kuin painottaa asian tärkeyttä, ei ainoastaan Suomelle ja Ruotsille vaan koko Naton uskottavuudelle.
– Suomen ja Ruotsin äänenpainot ovat muuttuneet, ja tästä on alettu puhua kysymyksenä, joka saattaa vaarantaa koko Naton uskottavuuden, ja tämä on aivan oikein.
Turkki soutaa ja huopaa
Risto E.J. Penttilä arvioi, että viimeistään Turkin presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen jälkeen kesäkuussa Turkilla ei olisi enää mitään syytä pidätellä Ruotsin ja Suomen jäsenyyksiä.
– Presidentti Erdogan hakee kliimaksia presidentinvaalien maisemiin, mutta uskoisin, että ratkaisu tulee.
Penttilä muistuttaa, että Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on tehnyt Suomen ja Ruotsin jäsenyyksistä osan presidenttikautensa ulkopolitiikkaa. Tämän vuoksi pelissä on myös Yhdysvaltain uskottavuus.
– Biden on itse ottanut vastan Suomen ja Ruotsin Valkoisessa talossa ja toivottanut tervetulleeksi.
Yhdysvalloissa seuraavat presidentinvaalit pidetään ensi vuonna.
