Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kriisikokous Saudeissa – supertähti yli kaksi viikkoa kateissa

Karim Benzema palasi lomaltaan pahasti myöhässä.
Karim Benzema palasi lomaltaan pahasti myöhässä.
Julkaistu 22.01.2024 10:57
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola

Saudi-Arabian jalkapalloliiga on palaamassa talvitauoltaan, mutta mahdollisesti ilman yhtä kirkkainta tähteään. Karim Benzeman ympärillä kuohuu, mikä on asettanut hänen tulevaisuutensa edustamassaan Al-Ittihadissa vaakalaudalle.

Benzema, 36, palasi Saudi-Arabiaan peräti 17 päivää sen jälkeen, kun hänen oli määrä ilmoittautua takaisin Al-Ittihadin vahvuuteen.

Seura, joka ei tavoittanut Benzemaa pitkäksi venähtäneen lomansa aikana, on tiettävästi “raivoissaan” ranskalaishyökkääjän käytöksestä.

Jalkapallotoimittaja Fabrizio Romanon mukaan Benzeman tilanteesta on käyty jopa kriisikokouksia, joiden odotetaan jatkuvan tällä viikolla. Romano kuvailee tilannetta jännittyneeksi.

Saudipomot eivät haluaisi päästää Benzemaa seurasta tammikuun siirtoikkunassa, vaikka entisen Real Madrid -tähden teot puhuvatkin lähtöhalujen puolesta.

Lehdissä on viime viikon aikana pyörinyt huhuja Eurooppaan paluusta, joka ei kuitenkaan tapahtuisi ilman merkittävää palkanalennusta.

Benzema, joka on tehnyt Al-Ittihadin riveissä kaikkiaan 11 maalia 19 otteluun, on ollut yhdistettynä muun muassa Arsenalin ja Chelsean riveihin.

Aiemmin tässä kuussa
 
Jordan Henderson
, 33, purki sopimuksensa arabialaisen Al-Ettifaqin kanssa viihdyttyään vain kuusi kuukautta Saudi-Arabiassa. Englannin maajoukkuemies suoritti tämän jälkeen siirron Ajaxiin.

LUE MYÖS: Tähti siirtyi tienaamaan saudimiljoonia – ei saanut penniäkään ja yhteistyö päättyi

Lisää aiheesta:

Nyt on sakeaa: Karim Benzeman tilanteessa hämmentävä käänne100 miljoonaa tienaava tähti luurasi kateissa – saudiseura raivoissaanEx-Valioliiga-tähti haluaa epätoivoisesti pois Saudi-Arabiasta – siirto maksaisi pelaajalle miljooniaChelsea-huipun siirto Saudi-Arabiaan kaatui yllättävään löytöönLehtitieto: Cristiano Ronaldolle iski ikävä takaisin Eurooppaan – aikaisesta lähdöstä uhkana vakavia seuraamuksiaMarca: Tässä on Cristiano Ronaldon uusi seura – palkka nousee käsittämättömiin sfääreihin
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 13:25
    TPS

    Urheilusuuruus Matti Sundelin on kuollut

  • 11:33
    Urheilu

    Vedonlyöntiskandaali paisuu – poliisi määräsi kymmeniä pidätyksiä

  • Eilen21:38
    MM-jalkapallo

    Jalkapallon MM-kisojen lohkot arvottiin – näin kävi

  • Eilen20:24
    MM-jalkapallo

    Donald Trumpilta irvokas temppu MM-kisojen lohkoarvonnassa

  • Eilen19:31
    Jalkapallon MM 2026

    Kommentti: Trump sai viimein rauhanpystinsä – Fifa-pomo palkitsi kaverinsa, joka ei pelin yhteishengestä piittaa